Zamienniki mąki pszennej i masła

autor: kasiunia 20.11.2013 07:51

Witam :)
chciałabym się od kogoś dowiedzieć czy piekąc ciasta mogę mąkę pszenną wymienić na jakąkolwiek inną (bez skutków ubocznych :) ), i czy w takich samych proporcjach? Myślę tu chyba o mące jaglanej (lub z innych zmielonych zbóż).
I to samo tylko z masłem/margaryną. Czy zamiast nich mogę dawać po prostu olej? Rozumiem, że do kruchego ciasta nie bardzo, ale do innego pewnie tak... Tylko 250 g masła/ margaryny = ? szkl oleju? :)
Dziękuję za rady :)

20.11.2013 08:06

Myślę ,że mąkę pszenną można wymienić na orkiszową, a jeśli chodzi o inne rodzaje np.kukurydzianą , to należałoby spróbować na małej porcji ciasta (myślę tu o ciastach typu ucieranego jak babki , keksy czy z owocami)
Na pewno są to mąki cięższe i może warto je łączyć z orkiszową .
Jeśli chodzi o olej , to ja często go używam do pieczenia ciast :pierników, piaskowych ucieranych, zebry, również do drożdżowego.
Przelicznik szklanka zamiast kostki margaryny jest ok.

20.11.2013 11:08

W książce Zamień chemię na jedzenie autorka pisała, że zastępuje mąkę pszenną różnymi innymi, ale metodami prób i błędów ustalała sobie proporcje, bo niektóre mąki nie wypadają tak samo wagowo jak mąka pszenna. Ona używała nawet mączki ryżowej, którą robiła sama. To samo z olejem. Wszystko można czymś zastąpić, ale trzeba próbować co z czym pasuje. Autorka pisała, że piecze ciasta nawet z mąki żytniej:)

20.11.2013 11:50

Kasiuniu a próbowałas może zrobić masło z mleka koziego? czy to też jest problem? Wiem że to mleko jest zalecane dla róznego rodzajów alergików itd. Co do mąki i oleju to sama wiem po sobie - metoda prób i błędów. Wiem , że mąki kukurydzianej trzeba dawać więcej niż pszennej bo ona jest lżejsza i i naczej się łączy

20.11.2013 14:52

Bilcia nie próbowałam, mleko kozie drogie :) 4,50 za 0.5l :) Nie jestem alergikiem, po prostu nie chcę jeść produktów mlecznych (powód: http://metadieta.pl/n-i-e-p-i-j-e-m-l-e-k-a-i-p-i-c-n-i-e-b-e-d-e/)
A mąki będę testować różne, będę mielić kaszę, ryż i co tam jeszcze :)