Żurawina zaliczana jest do roślin leczniczych. Dlaczego?

Właściwości lecznicze żurawiny były znane już przez naszych przodków, którzy spożywali ją w celu złagodzenia objawów przy zapaleniu pęcherza. Indianie również doceniali jej właściwości lecznicze i barwiące. We współczesnych badaniach naukowych wykazano, że w owocach żurawiny zawarte są związki o bardzo silnych właściwościach antyoksydacyjnych. Dodatkowo charakteryzują się one niespotykaną budową chemiczną, dzięki której bakterie nie mogą wniknąć do przewodu moczowego. Żurawina zwalcza popularne bakterie Helicobacter pylori odpowiedzialne m.in. za wrzody żołądka i dwunastnicy. Właściwości antyoksydacyjne to przede wszystkim usuwanie wolnych rodników, które odpowiedzialne są za starzenie się organizmu. Regularne spożywanie żurawiny obniża ryzyko rozwoju miażdżycy i chorób sercowo-naczyniowych, ponieważ obniża się stężenie tzw. „złego” cholesterolu a podwyższa tego „dobrego”. Zawarte w żurawinie kwasy organiczne zapobiegają powstawaniu kamieni nerkowych. Coraz więcej wyników badań wskazuje na antynowotworowe działanie żurawiny, szczególnie raka płuc, okrężnicy i białaczki.

Jakie ważne dla zdrowia składniki zawierają te owoce?

Owoce żurawiny bogate są w witaminy (C, A, wit. B1, wit. B2, niacynę), żurawinaskładniki mineralne (żelazo, magnez, wapń, fosfor, potas, jod) oraz błonnik pokarmowy, który reguluje przemianę materii. Duża zawartość antyoksydantów oraz flawonoidów powoduje, że żurawina ma szerokie zastosowanie profilaktyczne, terapeutyczne i prozdrowotne.

Czy prawdą jest, że żurawina, zabijając bakterie, działa jak antybiotyk?

Skład chemiczny owoców żurawiny nie tylko zapobiega rozwojowi bakterii, ale także je zabija. W amerykańskich badaniach wykazano, że wyciąg z żurawiny niszczy aż 80% szczepów bakterii odpornych na antybiotyki. Bakteriobójcze właściwości tych owoców są pomocne w walce z grypą, infekcjami górnych dróg oddechowych. Substancje zawarte w żurawinie odkażają gardło, jamę ustną oraz chronią przed chorobami przyzębia i dziąseł.  Mają także działanie przeciwpróchnicowe, ponieważ zmniejszają ryzyko tworzenia płytki nazębnej. Żurawina oprócz tego, że jest naturalnym antybiotykiem hamuje wzrost niektórych grzybów, które są odpowiedzialne za zakażenia powierzchniowe włosów, skóry i paznokci.

Jakie są zalety spożywania tego owocu?

Żurawina powinna być składnikiem urozmaiconej diety. Ma działanie dobroczynne dla organizmu i profilaktyczne w przypadku wielu chorób. Zwiększa naszą odporność, jest źródłem witamin i mikroelementów, ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne, antynowotworowe, przeciwzapalne, redukuje wolne rodniki przedłużając młodość naszego organizmu. Jest doskonałym rozwiązaniem dla kobiet w ciąży, które powinny unikać lekarstw oraz naturalnym lekiem na bardzo popularne infekcje dróg moczowych.

Czy spożywanie żurawiny polecane jest przy jakichś konkretnych schorzeniach?żurawina

Spożywanie żurawiny szczególnie polecane jest przy leczeniu chorób nerek, zapaleniu pęcherza moczowego, infekcjach dróg moczowych. Infekcje dróg moczowych są wywołane przez bakterie Escherichia coli, które osadzają się w drogach moczowych. Składniki zawarte w żurawinie zmniejszają przyczepność tych bakterii i wypłukują je z organizmu. Żurawina jest polecana dla kobiet w ciąży również ze względu na bogactwo witamin i mikroelementów wspomagających leczenie wielu chorób. Osoby cierpiące na anemię powinny spożywać bogatą w żelazo żurawinę. Dzięki zawartości niacyny żurawina przynosi ulgę kobietom przechodzącym menopauzę, ponieważ łagodzi objawy takie jak uderzenia gorąca czy zaczerwienia skóry.

Niestety niektóre grupy osób powinny unikać spożycia żurawiny. Osoby, które mają kamienie nerkowe i nie leczą ich należą do tej grupy. Przyczyną jest obecność szczawianów, które mają tendencje do krystalizacji i przyczyniają się do powstawania kamieni. Szczawiany utrudniają wchłanianie wapnia, dlatego osoby cierpiące na osteoporozę również nie powinny spożywać żurawiny. Trzecia grupa należy do osób przyjmujących lek o działaniu przeciwzakrzepowym (warfaryna). W żurawinie zawarte są składniki, które utrudniają usuwanie z organizmu tego leku, który wówczas ma działanie odwrotne i stwarza ryzyko wystąpienia krwotoków.

Dlaczego żurawina polecana jest osobom, stosującym diety odchudzające?

Żurawina ma właściwości odtruwające, które przyspieszają usuwanie toksyn z organizmu. Dzięki zawartości błonnika zwiększa przemianę materii. Należy jednak pamiętać, żeby żurawina w postaci soku lub innej przetworzonej formie była bez cukru lub i niskiej jego zawartości.żurawina

Czy jest różnica, czy spożywamy żurawinę świeżą, suszoną, czy pijemy sok z żurawiny?

Największą wartość ma żurawina świeża, ponieważ ma najwięcej witamin i składników mineralnych oraz najniższą wartość energetyczną (51 kcal/100g). Jednak w takiej postaci jest niezjadliwa- jest bardzo kwaśna. Poza tym świeżą żurawinę można kupić tylko późną jesienią, kiedy jest sezon zbioru. Suszona żurawina ma wyższy indeks glikemiczny, większą wartość energetyczną (320 kcal/100g) i mniejszą zawartość prozdrowotnych składników. Wartość odżywcza soków zależy od ich składu, zawartości żurawiny i środków słodzących. Należy ostrożnie podchodzić do produktów zawierających żurawinę i dokładnie czytać etykiety, ponieważ często w składzie jest aromat z żurawiny zamiast prawdziwych owoców lub ich znikome ilości. Najlepiej kupić świeżą lub mrożoną żurawinę i samemu zrobić z niej soki, konfitury, sosy do mięs lub dietetyczne koktajle.

Materiał opracowała Pani Katarzyna Łacina doradca żywieniowy Centrum Dietetycznego Nutri-Med.

logoCentrum Dietetyczne Nutri-Med to zespół wykwalifikowanych specjalistów z zakresu zdrowia i urody. Dzięki wspólnej pracy w miłej atmosferze i nowoczesnych wnętrzach, dbamy o to, żeby każdy klient otrzymał optymalne rozwiązanie swoich problemów.