Ta długowieczna roślina może owocować ponad 100 lat! W Polsce spotykane są jej dwa dziko rosnące gatunki: żurawina pospolita oraz rosnąca na torfowiskach żurawina błotna. Jednak na skalę przemysłową uprawiana jest wyłącznie żurawina wielkoowocowa, która pochodzi z Ameryki Północnej.

Dla zdrowia i urody

Czerwone owoce są dobrym źródłem witamin (A, B1, B2, B6, C), minerałów (sodu, potasu, fosforu, wapnia, magnezu, jodu i żelaza) oraz przeciwutleniaczy, które hamują powstawanie nowotworów. Mają właściwości antybakteryjne, więc pomagają zwalczać infekcje. Regularne picie soku z żurawiny zmniejsza ryzyko miażdżycy i chorób układu krążenia, przeciwdziała powstawaniu kamieni nerkowych, spowalnia procesy starzenia się skóry. Przemywanie twarzy naparem z liści zapobiega powstawaniu przebarwień na skórze.

Dodatek do mięs i ciast

Jej owoce mają cierpki smak, więc najczęściej spożywane są w postaci przetworzonej: w dżemach, galaretkach, kisielach lub sokach. Konfitura żurawinowa jest znakomitym dodatkiem do drobiu, dziczyzny i cielęciny oraz serów pleśniowych. Indyk, kurczak czy kaczka wyśmienicie smakują też z sosem przyrządzonym na bazie owoców. Popularnością cieszą się żurawinowe nalewki. Suszone owoce dodaje się do musli, ciast i deserów, mogą być też smaczną  przekąską.

Opracowano na podstawie listów Moniki Krawiec z Sanoka i Eweliny Dąbrówki z Siedlec.

Dziękujemy.

Fot. Kati Molin - Fotolia