Sok z żurawiny przede wszystkim znany jest jako naturalne wsparcie przy stanach zapalnych pęcherza i dróg moczowych. Dość powszechnie stosowany jest również do łagodzenia infekcji skórnych, ponieważ ma bardzo silne działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Natomiast nie wszyscy wiedzą, jak cenny jest sok żurawinowy dla zdrowia naszego serca, zębów oraz wzroku

Sok z żurawiny - dlaczego warto go pić?

W świeżych owocach żurawiny znajdziemy pokaźne ilości witamin: A, C, witamin z grupy B oraz minerałów:
żelaza, magnezu, jodu, fosforu, potasu, cynku, a także błonnika pokarmowegoantyoksydantów i flawonoidów. Sok z żurawiny jest też wyjątkowo bogaty w przeciwutleniacze oraz kwas salicylowy. Jego wartość kaloryczna jest bardzo niska, dlatego można pić go podczas zrzucania nadprogramowych kilogramów, uzupełniając tym samym ewentualne niedobory witamin. Sok żurawinowy naturalnie oczyszcza organizm ze skumulowanych w nim toksyn. 

Warto wiedzieć, że picie tego soku zapewnia nam naturalną ochronę serca, ponieważ nie tylko obniża ryzyko wystąpienia chorób tego narządu, lecz także utrzymuje w dobrej kondycji cały nasz układ sercowo-naczyniowy. Zawarte w soku żurawinowym związki aktywne stymulują płytki krwi do aktywniejszej pracy, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko wystąpienia miażdżycy. Co więcej, obecność kwasu salicylowego w tym rubinowym płynie wpływa na rozszerzanie się naczyń krwionośnych i zapobiega powstawaniu skrzepów.

Co równie istotne, naturalny sok żurawinowy zawiera też spore ilości luteiny, która gromadzi się w centralnej części siatkówki oka - plamce żółtej. Luteina pochłania nadmiar niekorzystnego dla naszego oka promieniowania typu UVA i UVB. Trzeba przy tym pamiętać, że luteina rozpuszcza się w tłuszczach, którym zawdzięczamy jej prawidłowe wchłanianie. To znaczy, że warto łączyć sok żurawinowy z posiłkiem, zawierającym tłuszcz. 

Okazuje się też, że regularne picie soku z żurawiny zmniejsza ryzyko próchnicy zębów. Obecna w jego składzie proantocyanidyna hamuje namnażanie się szkodliwych bakterii oraz chroni przed ich przyleganiem do zębów. Sok z żurawiny powstrzymuje również nadmierny wzrost płytki, która przekształca się w szkodliwy kamień nazębny. Jeżeli zależy wam na korzyściach, związanych zapobieganiem próchnicy, pijcie naturalny sok z żurawiny tłoczony na zimno, który zawiera wyłącznie naturalnie występujące w owocach cukry. Takie soki znajdziecie np. w sklepach ze zdrową żywnością. 

Domowy sok z żurawiny - jak zrobić?

Jeżeli natomiast zależy wam najbardziej na korzyściach z picia soku żurawinowego, związanych ze wsparciem pracy serca i oczu, w sezonie możecie samodzielnie przygotować własny napój z użyciem cukru. Gdy będziecie dysponować świeżymi owocami żurawiny, na początek zafundujcie im kąpiel pod bieżącą wodą i usuńcie z nich listki czy resztki łodyżek. Oczyszczoną żurawinę musicie następnie przemrozić przez ok. 8 h. Najlepiej będą się do tego nadawać specjalne woreczki do żywności umieszczone w zamrażarce. Po tym czasie, zmrożone czerwone owoce należy przełożyć do garnuszka z grubym dnem i zasypać cukrem trzcinowym. Na 1 kg żurawiny potrzeba 1/2 kg cukru. Owoce z cukrem będziecie teraz musieli przykryć ściereczką i odstawić w ciemne, suche miejsce, np. do spiżarni, na 10 h. Następnie, do garnka wlejcie wodę (niecały litr) i gotujcie całość na maleńkim ogniu przez ok. 1,5 h. Po tym czasie, miksturę będziecie musieli wystudzić i przecedzić sok z resztek owoców (skórek i drobniutkich nasion) przez gazę.

Gotowy sok żurawinowy rozlejcie do wyparzonych, wytartych do sucha butelek. Butelki wystarczy już tylko zakręcić i przechowywać w lodówce lub chłodnej i suchej piwnicy. Wystarczy niewielka ilość, by czerpać z bogactwa związków mineralnych i witamin, w które obfituje ten napój. Pijcie codziennie ok. 150 ml, czyli odpowiednik kieliszka, pamiętając zarazem, że sok żurawinowy jest mocno kwaśny, wyrazisty i dość cierpki w smaku, dlatego najlepiej jest go spożywać po rozcieńczeniu. W chłodne dni polecamy dodać domowy sok żurawinowy do ciepłej herbaty, w gorące – wymieszać z zimną wodą gazowaną lub domowym kompotem z truskawek czy słodkich malin. Niebo w gębie i porcja zdrowia w jednym.

Sok z żurawiny - przeciwwskazania

Pomimo licznych korzystnych właściwości, soku z żurawiny nie powinny pić osoby ze skłonnościami do kamieni nerkowych, a także mające problemy z krzepliwością krwi, będące po zabiegach chirurgicznych lub z wszczepioną zastawką serca. Przeciwwskazaniem jest również stosowanie niektórych leków, które mogą zaburzać ich wchłanianie lub wchodzić z nimi w interakcje. Jeżeli macie jakiekolwiek wątpliwości, związane z piciem soku żurawinowego przy waszych dolegliwościach, skonsultujcie się ze swoim lekarzem pierwszego kontaktu.