Nasz przepis na lody owsiane wykorzystuje sok pomarańczowy, ale recepturę możecie potraktować śmiało jako punkt wyjścia do eksperymentów z innymi sokami. Pomysł na lody owsiane opiera się na gęstej owsiance ugotowanej w soku. Taką owsiankę, jeśli zmienicie zdanie podczas przygotowywania przepisu, możecie też po prostu wystudzić, przyprawić i zjeść na ciepło (lub jako nocną owsiankę - na zimno, po schłodzeniu jej z dodatkami w lodówce). Na lody trzeba będzie poczekać ok. 8 godzin - pomarańczowa owsianka osłodzi wam oczekiwanie i sprawi, że nabierzecie jeszcze większego apetytu na „danie główne” (czyli nasz deser). 

Przepis na lody domowe z płatków owsianych 

Składniki (na 10 porcji):

  • 1 szklanka soku pomarańczowego*
  • 5 łyżek górskich płatków owsianych 
  • 1 szklanka słodzonego mleka skondensowanego
  • 1 szklanka śmietany kremówki 30%

*Zamiast soku pomarańczowego możecie użyć każdego innego. Lody wyjdą doskonałe również z sokiem mandarynkowym (dzięki niemu kolor lodów będzie też bardziej intensywny i pomarańczowy). Spróbujcie również z sokiem marchewkowym. Masę na lody owsiane z sokiem z marchewki doprawcie dodatkowo domową przyprawą do piernika. Takie lody będą smakować jak ciasto marchewkowe na zimno. Jeśli chcecie zrobić lody kokosowe, zamiast płatków owsianych możecie dodać wiórki kokosowe i podgotować je na mleku kokosowym lub soku ananasowym. 

Sposób przygotowania: 

  1. Ugotujcie na gęsto płatki owsiane na soku pomarańczowym.
  2. Przestudźcie je lekko, a następnie zblendujcie lub zmiksujcie tak, by w masie zostały kawałeczki płatków. 
  3. Do masy dodajcie mleko skondensowane, wymieszajcie na gładko.
  4. Śmietanę ubijcie na sztywno i delikatnie połączcie łyżką pianę z masą owsianą.
  5. Przełóżcie do pojemnika i włóżcie do zamrażarki na co najmniej 7 godzin.
  6. Co godzinę mieszajcie, by uniknąć powstawania kryształków lodu.
  7. Podawajcie w rożkach lub w pucharkach.

Lody owsiane - dlaczego są lepsze niż inne?

Do lodów wykorzystujemy górskie płatki owsiane bogate w błonnik. Przyspiesza on trawienie i usprawnia pracę jelit. Rozpuszczalna część błonnika (beta-glukan) wspiera regulację poziomu cukru we krwi i pomaga regulować poziom węglowodanów i tłuszczów w organizmie. W 100 g (5 łyżkach z przepisu) jest 363 kalorii, które zapewniają energię jeszcze długo po śniadaniu - uwalnia się ona wolniej niż w przypadku chleba czy innych źródeł węglowodanów. Są one również bardzo sycące, dlatego na pewno nie zjecie całego opakowania lodów naraz. 

Płatki owsiane zawierają również sporo minerałów, w tym magnezu, żelaza, potasu, cynku i wapnia, a także witaminę C i E. Co więcej, płatki owsiane zawieraja również cholecystokininę - jest to hormon, który zmniejsza uczucie głodu. To właśnie dzięki niemu po śniadaniowej owsiance bez problemu i podjadania wytrzymujecie zwykle do obiadu.