Wystarczy znać podstawową zasadę, dotyczącą tego, jakiego typu składniki i w jakiej ilości powinniśmy ze sobą zmieszać, żeby udał nam się deser idealny.

Kruszonka - jakie proporcje składników?

Klasyczna kruszonka składa się z trzech podstawowych składników: mąki, tłuszczu i cukru. Idealnie krucha, delikatna oraz słodka wychodzi wtedy, gdy połączymy je w proporcji 2:1:1, czyli 2 jednostki mąki na 1 jednostkę tłuszczu i 1 cukru. Skąd taka zasada? Zbyt duża ilość mąki powoduje, że całość będzie zbyt sypka i nabierze tekstury piachu. Z kolei za duża ilość masła sprawi, że nasza kruszonka rozmięknie i "rozleje" się podczas pieczenia. Niektórzy twierdzą, że nie da się przesłodzić kruszonki, ale jeśli sypniecie dużo więcej cukru niż w podanej proporcji, w waszym wypieku będzie czuć wyłącznie słodycz, żaden inny smak się nie przebije. 
Kruszonka przygotowana zgodnie z regułą 2:1:1 doskonale sprawdzi się do ciast, drożdżowych bułeczek i zapiekanych owoców. To przetestowane kulinarne rozwiązanie, dzięki któremu łatwo można zwiększać ilość przygotowywanej kruszonki, zależnie od potrzeb.

Uniwersalny przepis na perfekcyjną kruszonkę

Jeśli chcecie posypać tradycyjną szarlotkę lub drożdżówkę porcją cudownie pachnącego, rozkruszonego ciasta, powinniście przygotować:  

  • 200 g mąki pszennej
  • 100 g masła, margaryny lub oleju  
  • 100 g cukru pudru

Do ciasta na kruszonkę można dodać szczyptę soli, nie trzeba natomiast, w odróżnieniu od kruchego ciasta, dodawać proszku do pieczenia. Składniki powinny być w temperaturze pokojowej. Mąkę wystarczy przesiać nad sitkiem do miski, dodać do niej cukier oraz posiekane nożem masło i szybko wyrobić całość, rozcierając palcami. Po chwili nasza masa jest gotowa. Takie  podstawowe desery, jak owoce pod kruszonką, zapieka się zwykle w dobrze nagrzanym piekarniku (180-190 st. C) przez ok. 30-40 minut do momentu pięknego zrumienienia kruszonki. 

Nietypowe kruszonki - co można do dodać do ciasta?

Żeby nadać naszej kruszonce wyjątkowy aromat i jeszcze bardziej udoskonalić jej smak, można dosypać do masy odrobinę wanilii, kardamonu, cynamonu bądź soli morskiej. Połowę mąki pszennej można też zastąpić innymi zdrowymi dodatkami, np. mielonymi orzechami albo migdałami, wiórkami kokosowymi, zblendowanymi płatkami owsianymi. Sposobem na ciekawą zmianę koloru i dodanie naszemu deserowi bardziej czekoladowego smaku, jest dosypanie do ciasta odrobiny kakao (w proporcji 1 łyżeczka na 200 g mąki). Warto eksperymentować z podstawowym przepisem - część mąki można zastąpić np. dobrej jakości budyniem waniliowym. Kruszonka uda się również z mąki kokosowej lub razowej, a także z pokruszonych na miał herbatników. Cukier puder można wymienić na brązowy, trzcinowy albo biały cukier drobny do wypieków, wedle uznania. 

Kruszonka - jak przechowywać?

Kruszonkę można łatwo przechowywać. Dlatego nawet, jeśli nie potrzebujemy dużej porcji, warto zrobić za jednym razem trochę więcej tego przysmaku, schować do szczelnego pojemnika i odłożyć do lodówki. Ciasto tak przechowywane należy zużyć w ciągu kilku dni. Kruszonkę możemy też zamrozić. Po wyjęciu z zamrażarki, nie trzeba jej nawet rozmrażać. Wystarczy zetrzeć ciasto na tarce o dużych oczkach i posypać nim nasz deser. 
Kruszonka dodaje wypiekom smaku i charakteru, a także je zdobi. Dzięki właściwym proporcjom składników, wasze kruszonki już zawsze będą zachwycać gości i domowników.