Ziołomiody mają nieco szersze zastosowanie niż tradycyjne gatunki miodu ze względu na silniejsze działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, czy detoksykacyjne. Stosuje się je jako składnik diety w wielu schorzeniach zapalnych i cywilizacyjnych. W kuchni ziołomiód wykorzystuje się w podobny sposób jak naturalny miód.

Co to są ziołomiody?

Ziołomiody zalicza się do naturalnych produktów pszczelich. Powstają dzięki podawaniu pszczołom specjalnych pożywek wzbogaconych w ekstrakty roślinne lub soki owocowe. Pszczoły traktują pożywkę jak nektar i produkują z niej miód bogaty w roślinne substancje czynne oraz biopierwiastki.

Zależnie od składu pożywki uzyskuje się różne rodzaje ziołomiodów. Do najbardziej popularnych należą ziołomiód sosnowy, pokrzywowy, głogowy, rumiankowy, aroniowy, z czarnego bzu, brokułowy i aloesowy. Choć produkuje się całą gamę różnych rodzajów, tylko nieliczne zostały przebadane klinicznie pod kątem swoich właściwości leczniczych.

Ziołomiody - właściwości

Dodatkowe właściwości lecznicze ziołomiodów pochodzą z substancji aktywnych ziół. I tak ziołomiód pokrzywowy reguluje pracę przewodu pokarmowego. Działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i poprawia parametry krwi. Przynosi korzyści u cierpiących na choroby układu moczowego i dnę moczanową.

W badaniach wykazano, że ziołomiód sosnowy jest skuteczny w łagodzeniu objawów górnych dróg oddechowych: poprawia samopoczucie, zmniejsza kaszel, katar i ból gardła. Ponadto ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe.

Ziołomiód rumiankowy reguluje perystaltykę jelit. Zapobiega wzdęciom, zaparciom oraz powstawaniu kolek spowodowanych skurczem jelit. Ponadto reguluje trawienie i łagodzi objawy choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy.

Ciekawym produktem jest ziołomiód brokułowy. Zawarty w nim sulforafan ma silne działanie antyoksydacyjne. Chroni organizm przed wolnymi rodnikami i dzięki temu zapobiega powstawaniu chorób cywilizacyjnych i nowotworów oraz opóźnia procesy starzenia.

Ziołomiody- jak stosować

Ziołomiody stosuje się tak samo jak miody naturalne. Trzeba uważać na warunki przechowywania i przygotowania w potrawach (światło, temperaturę), aby nie obniżać ich wartości. Można je nakładać na chleb lub wzbogacać nimi dania. Ze względu nieco inny smak, aromat i kolor trzeba zwrócić większą uwagę na łączenie ziołomiodów z innymi produktami spożywczymi.

Wiecej infomacji o miodzie i jego zastosowaniu w kuchni znajdziecie na Portalu Miodowym.