Odpowiednie napary i herbatki staną się Twoim sprzymierzeńcem, zwłaszcza jeśli nie możesz stosować leków hormonalnych. Naukowcy ustalili bowiem, że w niektórych roślinach znajdują się tzw. fitoestrogeny. Działają one niczym żeńskie hormony płciowe. Gdy zmieszasz ze sobą odpowiednie zioła, pokonasz najczęstsze kobiece dolegliwości, nie obciążając organizmu. Silne leki, zalecane przy łagodzeniu zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS), objawów menopauzy czy migreny są skuteczne, ale przy dłuższym stosowaniu mogą uszkadzać niektóre narządy. Tymczasem zioła są całkowicie bezpieczne dla błony śluzowej żołądka i wątroby. Dlatego moda na terapie naturalne dotarła też do profesjonalnych gabinetów lekarskich. Ginekolodzy przekonują, że „nasiadówki” ziołowe pomagają w infekcjach intymnych. Coraz częściej zalecają także picie naparów, by zapobiec nawracającym kłopotom z pęcherzem moczowym. Aby naturalne mieszanki dobrze spełniały swoje zadanie, warto kupować je tylko w sklepach zielarskich, posiadających atesty, lub w aptekach. W sprawdzonych punktach dostaniesz ziółka, które pochodzą z najlepszych upraw, a nie z pola mieszczącego się tuż przy ruchliwej autostradzie. Najlepiej przechowywać je w szczelnych, szklanych opakowaniach. Nawet pojedyncze saszetki herbatek warto przełożyć do słoików, bo dzięki temu będą dobrze chronione przed wilgocią i nie stracą swoich leczniczych właściwości. Jeśli jednak żadna mieszanka ziołowa nie pomaga na Twoje dolegliwości, koniecznie zgłoś się do lekarza. Może się okazać, że potrzebujesz kuracji odpowiednimi lekami i w Twoim przypadku napar z roślin to zdecydowanie za mało.

Kora dębu na infekcje

Wywar do higieny intymnej

Składniki: 100 g kory dębu, 90 g ziela krwawnika i 70 g liści szałwii, po 50 g liści babki lancetowatej, koszyczka rumianku oraz kwiatu nagietka

Przygotownie: Wszystkie ziółka dokładnie ze sobą wymieszaj. Do garnka wsyp dwie łyżki mieszanki i wlej pół litra wody. Całość doprowadź do wrzenia i gotuj przez trzy minuty. Zostaw pod przykryciem na chwilę, a potem przecedź. Używaj wywaru do przemywania okolic intymnych.

Nagietek kontra ból miesiączkowy

Napar rozkurczający

Składniki: 30 g kwiatu nagietka, 10 g liści ruty ogrodowej, 50 g liści maliny, 10 g liści rdestu ptasiego

Przygotowanie: Ziółka starannie rozdrobnij i wymieszaj. Łyżkę mieszanki zalej kubkiem wrzątku i zaparzaj przez pół minuty. Po odcedzeniu pij trzy razy dziennie po jednej filiżance. Taką kurację najlepiej zacznij trzy dni przed przewidzianym terminem rozpoczęcia okresu.

Tymianek uzdrowi pęcherz

Herbatka przeciwzapalna

Składniki: 40 g ziela tymianku liści i 30 g babki lancetowatej

Przygotowanie: Czubatą łyżeczkę ziół zalej filiżanką wrzątku. Zaparzaj przez pół minuty. W ciągu dnia wypij dwie filiżanki naparu.

Szałwia złagodzi menopauzę

Mikstura na uderzenia gorąca

Składniki: 50 g szałwii lekarskiej

Przygotowanie: Łyżeczkę ziół zalej szklanką wrzątku i zaparzaj przez 10 minut. Wypijaj ok. 5-7 łyków dziennie

Niepokalanek na PMS

Herbatka na ból piersi

Składniki: 30 g ziół niepokalanka mnisiego

Przygotowanie: Łyżkę suszu zalej szklanką wrzątku. Zioła zaparzaj przez 20 minut. Napar pij

dwa razy dziennie po pół szklanki. Kurację najlepiej zacznij tydzień po zakończeniu ostatniej miesiączki.

Rumianek przeciw zakażeniom

Płukanka antygrzybicza

Składniki: 100 g kwiatu rumianku, 50 g ziela macierzanki oraz 50 g suszonej i sproszkowanej kory dębowej

Przygotowanie: Wszystkie składniki rozdrobnij i dokładnie ze sobą wymieszaj. Czubatą łyżkę ziół zalej filiżanką wrzątku. Zaparzaj przez trzy minuty i odcedź. Stosuj do przemywania okolic intymnych.

Krwawnik pokona migrenę

Napar przeciwbólowy

Składniki 50 g ziela krwawnika

Przygotowanie: Czubatą łyżkę suszu zalej filiżanką wrzątku. Zaparzaj przez minutę i odcedź. Pij jedną filiżankę dziennie, najlepiej przed południem. Aby napar był skuteczny, powinien być gorący.

Kozłek lekarski wygra z hormonami

Mieszanka uspokajająca

Składniki: 30 g korzenia kozłka lekarskiego

Przygotowanie: Zetrzyj na tarce korzeń. Uzyskany proszek wsyp do ciemnej, półlitrowej butelki, np. po piwie. Całość zalej ćwiartką spirytusu. Odstaw na tydzień, ale codziennie potrząsaj butelką, by składniki dobrze się wymieszały. Pij dwa-trzy razy dziennie po 10 kropli. Możesz dodawać je do wody lub pić z łyżeczką cukru.

Pokrzywa przywróci dobry humor

Mikstura antydepresyjna

Składniki: 30 g ziela pokrzywy, 30 g krwawnika, 30 g skrzypu polnego

Przygotowanie: Wymieszaj ze sobą wszystkie składniki. Odmierz czubatą łyżeczkę do herbaty i zalej wszystkie zioła filiżanką wrzątku. Zaparzaj przez pół minuty, po czym dokładnie odcedź. Najlepiej pij dwie porcje mikstury dziennie. Jedną rano, drugą wieczorem.

Przeczytajcie inne informacje o zdrowym odżywianiu