Zioła prowansalskie (fr. Herbes de Provence) - jest to kompozycja ziół z francuskiej Prowansji, regionu znanego z aromatycznych roślin, ziół i przypraw. Połączenie tych ziół pozwoliło uzyskać kompozycję o niepowtarzalnym aromacie i smaku oraz licznych zaletach kulinarnych i zdrowotnych. Skład ziół prowansalskich bywa różny, jest to pojęcie ogólne, najczęściej znajdziemy w nim: rozmaryn, bazylię, cząber, tymianek, oregano, majeranek, lawendę, macierzankę lub miętę.

Zioła prowansalskie wpływają korzystnie na nasz układ pokarmowy, wzmagają apetyt, poprawiają trawienie. Zawierają duże ilości substancji czynnych: olejki lotne, garbniki i gorycze. Przy połączenie większej ilości ziół, otrzymujemy pełen zestaw witamin, węglowodanów i soli mineralnych. Zioła prowansalskie są wspaniałą, aromatyczną mieszanką ziół, które zastępują wiele przypraw jednocześnie. Rozmaryn działa rozkurczowo, odkażająco, wzmacnia pamięć. Bazylia, o przyjemnym, intensywnym zapachu nadaje potrawom przyjemnego aromatu. Cząber jest lekiem rozkurczowym, poprawiającym apetyt i powstrzymujący nadmierną fermentację. Ma korzenny zapach i ostry, pieprzny smak.

Zioła prowansalskie stosowane są do mięs pieczonych, mielonych, potraw z grilla. Polecane są do potraw tłustych, ciężkostrawnych i kalorycznych. Doprawia się nimi zupy, sosy, majonezy, sałatki i surówki warzywne. Dodaje do twarogów, serów i potraw z jajek. Idealne do ryb i drobiu. Dania z makaronu i potrawy wegetariańskie doprawiane ziołami prowansalskimi zyskują nowy smak. Mieszanka ziół używana jest w diecie bezsolnej.