Gdy nabiera się ochoty na placki ziemniaczane, szybko w ruch idzie nożyk lub obieraczka do ziemniaków oraz tarka do warzyw. Jednak czy przy ścieraniu ziemniaków na placki zastanawiacie się czasem nad tym, na jakich oczkach powinno się trzeć te warzywa? Część osób wybiera małe, a część duże. Jakie to ma znaczenie? Okazuje się, że technika ścierania ziemniaków na placki jest dość istotna i wpływa na konsystencję dania. 

Wielkość oczek a smak placków ziemniaczanych

Wydawałoby się, że wybór wielkości oczek na tarce przed starciem ziemniaków nie ma żadnego znaczenia. To błędne myślenie!  Jeżeli wybierzecie małe oczka, wówczas trzeba koniecznie pamiętać o tym, by odcisnąć masę z nadmiaru wody - zbierze się jej bowiem całkiem sporo. Warto to zrobić, ponieważ placki z takiej masy wychodzą bardzo puszyste i miękkie. Jeśli lubicie więc placki o delikatnej konsystencji, to wybierajcie małe oczka. Takie placki trzeba też smażyć nieco krócej, by nie wyszły suche. Z kolei dzięki tarciu ziemniaków na dużych oczkach, placki wychodzą bardzo chrupiące. Nie zawierają tak dużo wody i mogą się przez to wydawać suche, choć niektórym odpowiada taka konsystencja. Należy je smażyć na dość dużym ogniu, na mocno złoty, wręcz lekko brązowy kolor. 

Jak zrobić smaczne placki ziemniaczane?

Gwarancją udanych i smacznych placków są przede wszystkim dobre ziemniaki, podstawa tego dania. Powinny być mączyste i zawierać stosunkowo mało wody. Przy doprawianiu masy na placki, warto pominąć w niej mąkę. Zamiast tego, dodajcie więcej jajek - dzięki temu placki będą bardzo chrupiące. Możecie też dodać do ziemniaków pół łyżeczki spirytusu. To sprawi, że nie będą one chłonęły tak dużo tłuszczu z patelni i będą nieco mniej tuczące.