Ziele angielskie (Pimenta officinalis) - jest suszonym niedojrzałym owocem drzewa pieprzowego. Znane także pod nazwami: pieprz angielski, pieprz pachnący, pieprz jamajski, pieprz goździkowy, piment. Pochodzi z Jamajki. Pierwsze ziarenka ziela angielskiego przywiózł do Europy Krzysztof Kolumb. Jedna z najbardziej znanych przypraw uprawiana jest na plantacjach w strefie międzyzwrotnikowej, w Indiach i na Półwyspie Indochińskim. Za najlepsze uważa się gatunki sprowadzane z Jamajki, Barbadosu i Kuby. Drzewo pieprzowca jest łatwe w uprawie, bowiem jest mało wymagające i raz zasadzone owocuje przez długie lata. Rozmnaża się z nasion. W stanie naturalnym rośnie w Ameryce Południowej i Środkowej.

Ziele angielskie, to wiecznie zielone drzewo, osiągające wysokość do 10 m. Gdy owoce zaczynają lekko dojrzewać zrywa się całe owocostany i suszy. Suszone jagody łatwo oddzielają się od szypułek. Ususzone przypominają duże ziarna czarnego pieprzu. Ciemnobure owoce mają chropowatą powierzchnię i kulisty kształt. Smak ziela, to połączenie pieprzu z goździkiem, kardamonu i gałki muszkatołowej. Zapach ziela jest mocno aromatyczny, korzenny. Suszone jagody są trwałe i bardzo długo zachowują aromat, a szczególnie aromatyczna jest skórka otaczająca ziarno. Najbogatszy bukiet smakowy i zapachowy otrzymamy tuż po rozdrobnieniu, dlatego najlepiej kupować całe ziarna i mielić je bezpośrednio przed użyciem.

Ziele angielskie może być dodatkiem zarówno do dań mięsnych, jak i słodkich deserów. Właściwie obowiązuje jedna zasada. Jeśli potrawa wymaga długiego i wolnego gotowania, oraz gdy przygotowujemy marynaty, kiszonki i pikle, to dodajemy całe ziarna. Będą to więc zupy, duszone mięsa i pasztety, dania fasolowe, ogórki kiszone, pikle, potrawy z dyni. Kilka ziarenek ziela dodanych do gotowanych warzyw poprawi smak i nada potrawie ciekawą korzenną nutę. Sproszkowane ziele to doskonały dodatek do sosów, kiełbas, ryb, puddingu śliwkowego, wypieków i biskwitów oraz likierów. Ziele angielskie wchodzi w skład mieszanek przyprawowych np. curry. W Meksyku ziele angielskie było używane przez Azteków, którzy dodawali je do napoju zwanego chocolada.

Owoce ziela stosuje się w przemyśle kosmetycznym, perfumeryjnym i farmaceutycznym. W lecznictwie ziele angielskie stosuje się jako środek poprawiający trawienie. Zapobiega wzdęciom i wiatrom. Olejek tłoczony z ziaren dodawany jest to balsamów, które mają zastosowanie przy bólach głowy i zębów.

Ziele angielskie zawiera olejek pimentowy, żywicę, garbniki, kwas gallusowy, kwas jabłkowy i cukier.