Jak jeść zdrowo?

Zdrowe odżywianie to takie, które pozwala dostarczyć do organizmu wszelkich niezbędnych składników odżywczych. Są to zwłaszcza witaminy, minerały, enzymy, flawonoidy, aminokwasy egzogenne, błonnik, węglowodany oraz tłuszcze. Istotne jest także, aby wycofać ze swojego jadłospisu te produkty, które nam szkodzą.
 
Jakie jedzenie jest zdrowe? Przede wszystkim do tej kategorii można zaliczyć nieprzetworzone produkty roślinne, takie jak warzywa i owoce. Zdrowe pokarmy to także strączki, do których zalicza się m.in. fasola, soczewica, ciecierzyca, bób czy fasolka szparagowa. Są one cenne zwłaszcza w przypadku osób na diecie wegańskiej i wegetariańskiej, ponieważ zawierają komplet aminokwasów. Stanowią również bogate źródło witamin oraz minerałów.  

Co jeszcze można uznać za zdrowe jedzenie? Dieta przeciwdziałająca otyłości powinna zawierać sporo produktów bogatych w błonnik pokarmowy. Będą to zwłaszcza różnego rodzaju kasze, a także pieczywo pełnoziarniste. Spośród kasz szczególnie wartościowe pod kątem zdrowotnym i smakowym są kasza jaglana, bulgur oraz gryczana. Na śniadanie warto oprócz razowego pieczywa jeść płatki, zwłaszcza owsiane i orkiszowe. Najlepiej przygotowywać je razem z owocami, które są świetnym źródłem witamin.

Pomysły na zdrowe posiłki

Jedzenie zdrowe nie musi być niesmaczne ani monotonne. Kluczem do sukcesu jest to, aby odpowiednio dobierać przyprawy do posiłków. Mamy ich do wyboru całe mnóstwo – możemy więc dobrać je zarówno do potraw wytrawnych, pikantnych, jak i w wersji na słodko. Zdrowe śniadanie to np. pełnoziarnisty chleb z warzywami. Na talerzu warto często kłaść czosnek, będący naturalnym antybiotykiem. Dobra do chleba będzie na przykład pasta z pieczonych buraków i czosnku.  

Dzień warto rozpocząć również od zjedzenia pomidorów, będących bogatym źródłem potasu. Papryka pozwoli natomiast dostarczyć witaminy C, a zarazem poprawi przyswajalność żelaza. Pieczywo najlepiej smarować awokado lub maczać w oliwie z oliwek. Od czasu do czasu na śniadanie można zjeść również rybę, np. śledzia w oleju, makrelę czy wędzonego łososia.

Co jest zdrowe do jedzenia na obiad?

Będą to zwłaszcza warzywne sałatki i surówki. Jeżeli je przyrządzamy, nie zapominajmy o dodaniu zdrowego tłuszczu, np. awokado, pestek z dyni, ziaren słonecznika, sezamu, siemienia lnianego czy oliwy z oliwek. Zdrowym daniem obiadowym są również zupy. Na uwagę zasługuje chociażby zupa marchewkowo-imbirowo-kokosowa, która pozwala wzmocnić odporność i rozgrzać organizm. Na obiad świetnie sprawdzą się również potrawy z roślin strączkowych, takie jak np. placuszki z fasolki i cieciorki.

Pomysły na zdrowe desery

Zdrowe odżywianie nie oznacza, że musimy rezygnować ze słodkich deserów. Warto sięgać zwłaszcza po smakołyki przygotowane na bazie owoców. Będą to np. banany i truskawki w galaretce, bananowe lody domowej roboty, sorbety czy ciasto owocowe bez pieczenia. Jako przekąskę można również zjeść suszone owoce i bakalie, takie jak daktyle, morele, figi, rodzynki czy orzechy. Szukając czegoś bardziej sycącego, warto przygotować deser kakaowo-bananowy na ryżu.

Pomysły na zdrowe napoje

Zdrowe jedzenie to nie wszystko, aby zachować nienaganną formę. Równie ważne jest odpowiednie nawadnianie organizmu. Zaleca się, aby każdego dnia wypijać 2 litry wody. Nie musi być to jednak woda mineralna – można również pić zdrowe koktajle oraz świeżo wyciskane soki owocowo-warzywne. Na ciepło najlepsza będzie natomiast zielona herbata lub kakao bez mleka.