Jeśli pomyśleliście o cukrze, to zdecydowanie nie to. Chodzi o inny składnik, znany również z kuchni staropolskiej. Nie złamiecie w ten sposób tradycyjnej receptury. Pierwsze bigosy warzono kilkaset lat temu, w szlacheckiej Polsce. Dodatek ma pełny, zdecydowany smak, który przy okazji urozmaici wasz bigos. Pogłębi też aromat. Możecie go dodać również, jeśli nie macie problemu ze zbyt kwaśnym smakiem dania, a jedynie chcecie uświetnić danie. 

Dlaczego bigos wychodzi zbyt kwaśny? 

Główna przyczyna to zbyt kwaśna kapusta. Im mocniej ją odciśniecie, tym mniej kwaśnego smaku zostanie w garnku. Jeśli jednak zdecydujecie się nie odciskać jej zbyt mocno, a bigos robicie bez dodatku świeżej kapusty, gotowy bigos może wyjść być zbyt kwaśny.

Sposób, który polecam wam na zbyt kwaśny bigos, przyda wam się również do zlikwidowania goryczki. Gorzki smak może się pojawić, jeśli wymoczycie grzyby zbyt krótko lub jeśli do garnka wrzucicie świeżą kapustę bez przygotowania. Wcześniej koniecznie lekko ją podduście.

Co zrobić, gdy bigos jest za kwaśny?

Jeśli bigos robicie wyłączcie z kiszonej kapusty, koniecznie dodajcie do nich kilka suszonych śliwek, namoczonych wcześniej w słodkim czerwonym winie. Trzeba wygotować je w bigosie, aż zmiękną. Świetnie pasują do kapusty duszonej z mięsem. Możecie też zastąpić je rodzynkami.

Dodatek rodzynek was nie przekonuje, a za śliwkami suszonymi nie przepadacie? Dodajcie do garnka z bigosem ciemny, najlepiej spadziowy miód o wyrazistym, leśnym, złożonym smaku. Podkreśli on smak mięsa, szczególnie dziczyzny. Pasować będzie również miód gryczany i wrzosowy. 2 łyżki wystarczą. Na pewno nie chcecie, by bigos zamienił się w deser. 

Idąc tropem pierwszych przepisów na bigos staropolski, możecie też do bigosu wkroić cząstki jabłka. Te owoce były stałym składnikiem pierwszych, staropolskich receptur na bigos. Sięgnijcie po jabłka deserowe odmian takich jak np.:

  • ligol
  • gala
  • rubin
  • delikates
  • idared
  • szampion

Zbyt kwaśny bigos podawajcie też koniecznie z purée ziemniaczanym. Zrównoważy ono zbyt kwaśny smak kapusty.