Choinka ubrana, barszcz ugotowany, sianko pod obrusem też już jest, ale czujesz, że jeszcze czegoś brakuje do pełni świątecznego szczęścia? Wprowadzenie kilku, nawet niewielkich drobiazgów, może zrobić ogromną różnicę. Oto kilka niezawodnych pomysłów na to, jak wprowadzić świąteczną atmosferę.

Zastawa świąteczna

Niektórzy mogą odnosić wrażenie, że eleganckie dekoracje, staranne przygotowania czy odświętny ubiór wprowadzają niepotrzebnie spiętą lub poważną atmosferę, ale to właśnie dzięki takim drobiazgom czujemy, że jest to wyjątkowy czas. A wyjątkowy czas wymaga wyjątkowej oprawy! Dlatego wigilijny stół przykrywamy świątecznym obrusem, dekorujemy bożonarodzeniowymi ozdobami oraz nakrywamy do go elegancką zastawą. Śledzie w ładnym półmisku, barszcz w uroczych miseczkach, czy makowiec na eleganckiej paterze – w klasycznej, białej porcelanie wszystko prezentuje się odświętniej.

Dekoracje świąteczne

Najważniejszą bożonarodzeniową dekoracją domu jest oczywiście pięknie przystrojona choinka. Warto jednak zadbać też o drobniejsze ozdoby, ustawione w różnych miejscach domu. Świąteczne dekoracje, takie jak drewniane bałwanki czy renifery, plecione wieńce i ozdobne gałązki rozłożone tu i ówdzie wprowadzą niepowtarzalny, magiczny nastrój.

Świąteczny obrus

Boże Narodzenie to specjalny czas w roku, kiedy staramy się, by wszystko było wyjątkowe. Szukamy karpia z najlepszej hodowli, do piernika dodajemy przyprawy korzenne najwyższej jakości i większość dań przygotowujemy samodzielnie, bo dopiero wtedy są „naprawdę świąteczne”. Dbamy o to, by na naszym wigilijnym stole znalazło się tylko to, co najlepsze. Dotyczy to także jego nakrycia. Tradycyjnie stawiamy na biały obrus – elegancki i klasyczny, będzie pasował do każdej zastawy, a ponadto ma także znaczenie symboliczne: biel symbolizuje dobre intencje osób zasiadających do stołu. Jednak popularne i równie eleganckie są obrusy w innych, stonowanych bądź bożonarodzeniowych kolorach: szarości, głębokie zielenie i czerwień z elementami złota będą wyglądać równie odświętnie!

Świąteczne lampki

Na myśl o świętach automatycznie pojawia nam się w głowach kilka takich elementów, które wydają się z tym okresem nierozerwalne. Po pierwsze, rzecz jasna, choinka, po drugie – śnieg (może w tym roku będziemy mieć białe święta?), ale jest też taki drobiazg, zgoła niepozorny, lecz dodający wyjątkowego ciepła każdemu wnętrzu. Są to mianowicie lampki. Wieszamy je oczywiście na choinkach, często także pojawiają się na domach bądź drzewach – wówczas stawiamy raczej na różnokolorowe światełka. W domu z kolei warto rozłożyć sznur lampek np. między doniczkami na parapecie czy owinąć wokół poręczy schodów – dodadzą wiele świątecznego ciepła!

Świąteczny zapach

Świąteczny nastrój tworzą nie tylko piękne dekoracje, które widzimy, czy pyszne potrawy, które przygotowujemy na rodzinną kolację. Bardzo ważnym elementem jest też zapach. Co składa się na zapach świąt? Na pewno będzie to igliwie i przyprawy korzenne, a dla wielu także mandarynki. Zapach świąt możesz wprowadzić w bardzo prosty sposób – np. powiesić na choince plastry pomarańczy „nadziane” goździkami lub gwiazdkami anyżu. Świetnym rozwiązaniem będzie też świeca zapachowa. Piękny aromat, przytulne światło i elegancka dekoracja w jednym – idealnie!

Kalendarz adwentowy

Dlaczego już kilka tygodni przed 24.12 tak wiele osób zaczyna powoli dekorować dom wieńcami i reniferami czy słuchać nieśmiertelnych, bożonarodzeniowych hitów? Bo tak naprawdę jednym z bardziej ekscytujących elementów świąt jest samo ich oczekiwanie! Tym, co pomoże dotrwać do pierwszej gwiazdki, jest kalendarz adwentowy. Niekoniecznie musi to być tradycyjny, „czekoladkowy” kalendarz – wiele radości może sprawić też taki z mini wersjami kosmetyków na każdy dzień, zaś ręcznie wykonany kalendarz z najróżniejszymi drobiazgami będzie dodatkowo piękną, świąteczną dekoracją!

Świąteczne napoje

Gdy choinka jest już ubrana, dom udekorowany, a zastawa gotowa do wigilijnej kolacji, jest w końcu czas na chwilę wytchnienia. Można usiąść wygodnie w fotelu, czytać ulubioną książkę i popijać herbatkę – najlepiej taką, która już swoim aromatem wprowadza w świąteczny nastrój. Świąteczna herbata z dodatkiem imbiru, przypraw korzennych czy o smaku jabłka z cynamonem pysznie smakuje, rozgrzewa i pachnie jak Gwiazdka!