Choć kiszenie jabłek nie jest obecnie zbyt popularne, to przepis ten znany był już wieki temu. Wtedy robiło się to głównie ze względu na przechowywanie owoców, gdyż sól pomagała je zakonserwować na całą zimę. Teraz przygotowujemy je także stricte ze względów smakowych.

Jakie jabłka do kiszenia? 

Do kiszenia najlepsze będą jak najmniejsze sztuki, gdyż takie najłatwiej będzie umieścić w słoikach. Świetnie sprawdzą się tu kwaśne odmiany o twardym i jędrnym miąższu. Należy też zwrócić uwagę, aby były to zdrowe okazy, gdyż choćby jedno robaczywe, obite czy zgniłe jabłko może zepsuć całe przetwory. Ważne też, aby z jabłek nie odrywać szypułek, gdyż wyciągając te ogonki, uszkadzamy skórkę owoców, a wtedy podczas kiszenia w miąższ wnika zbyt dużo soli i jabłka stają się wodniste.

Przepis na kiszone jabłka

Składniki:

  • niewielkie jabłka
  • 2 litry filtrowanej wody
  • 160 ml miodu
  • 30 g soli kamiennej
  • liście wiśni
  • cynamon w laskach i goździki

Kroki przygotowania:

1. Owoce i liście myjemy w zimnej wodzie.

2. Do wyparzonych słoiczków wsypujemy przyprawy.

3. Umyte jabłka wykładamy do słoików i przekładamy je liśćmi wiśni.

4. Zimną wodę mieszamy z miodem oraz solą i powstałą zalewą wypełniamy słoiki, tak by płyn przykrywał wszystkie jabłka. 

5. Słoiki mocno zakręcamy i zostawiamy w temperaturze pokojowej na około 10 dni.

Kiszone jabłka - właściwości

Oprócz wyjątkowego smaku, kiszone jabłka wyróżniają się dobroczynnymi składnikami odżywczymi. Są prawdziwą bombą witaminy C, przez co wspierają odporność i chronią przed starzeniem się skóry. To również skarbnica błonnika, przyspieszającego metabolizm, ułatwiającego odchudzanie i wspierającego pracę jelit. Kiszone owoce są także naturalnym probiotykiem, który pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu i zmniejsza ryzyko miażdżycy.

Kiszone jabłka - do czego?

Jak jeść kiszone jabłka? Takie przetwory doskonale smakują solo, jako dietetyczna przekąska, ale można je też dodawać do wielu dań. Ich słodko-kwaśna nuta wspaniale wzbogaci smak duszonych i pieczonych mięs, gulaszy czy bigosu. Aby dodawać je do potraw, możemy pokroić je w kawałki lub zmiksować. Taki mus z kiszonych jabłek będzie wykwintnym sosem do dziczyzny, wołowiny czy wieprzowiny.