Na pewno znacie zakwas buraczany. Przygotowany samodzielnie w domu lub kupiony u sprawdzonego producenta ma  charakterystyczny, lekko kwaśny smak i zapach. To bardzo zdrowy płyn, który powstaje w ciągu kilku dni w procesie kiszenia buraków. Wszystko za sprawą fermentacji, którą przeprowadzają bakterie: rozkładają one zawarty w burakach cukier i przekształcają go do kwasu mlekowego. Gotowy zakwas z buraków to samo zdrowie, ponieważ zawiera jeszcze więcej witamin, składników odżywczych i cennych bakterii niż warzywa same w sobie. Podobnie sprawa wygląda z zakwasem chlebowym, który jest połączeniem wody z mąką. Dzięki zmieszaniu 2 podstawowych składników zaczyna się fermentacja. Na bazie ukiszonego zakwasu możemy upiec własne pieczywo, ale też pizzę lub ugotować na nim domową zupę. Warto jednak wiedzieć, że do zrobienia zdrowego zakwasu wcale nie potrzebujecie buraków ani mąki. I też wyjdzie wam to na zdrowie. 

Zakwas z imbiru - właściwości

Ten smaczny napój jest naturalnym probiotykiem, ponieważ zawiera bakterie kwasu mlekowego, które wpływają na polepszenie stanu mikrobiomu jelitowego, a co za tym idzie - wpływają na dużo lepsze trawienie. Długotrwałą korzyścią z picia zakwasu imbirowego będzie też obniżenie poziomu "złego" cholesterolu we krwi i znaczące wsparcie naszej odporności, co jest szczególnie ważne w czasie wiosennego przesilenia, które bywa trudnym sezonem dla naszego zdrowia.

Nietypowy zakwas ma również wszystkie najlepsze właściwości korzenia imbiru, jest więc skuteczną miksturą w walce organizmu z przeziębieniem i mdłościami, ma działanie antybakteryjne oraz naturalnie rozgrzewające. 

Zakwas z imbiru - jak przygotować?

Pamiętajcie, że do przygotowania zakwasu z imbiru nie można używać metalowych przedmiotów, a więc łyżek, sitek, zakrętek itd. Słoik natomiast powinien być wyparzony i szklany. Do zrobienia słoja zakwasu będziecie potrzebować tylko 3 składników:

  • ok. 10 cm świeżego korzenia imbiru
  • 1 l wody
  • 10 łyżek stołowych brązowego cukru

Przygotowanie naszego zakwasu jest banalnie proste. Jeśli wasz imbir jest ekologiczny, nie ma nawet potrzeby obierać go ze skórki. Wystarczy z litra wody odlać szklankę, następnie wlać ją do garnka i zagotować. Kiedy woda zawrze, trzeba zdjąć ją z kuchenki, wrzucić do garnka ok. 5 cm świeżo startego imbiru (możecie też dość drobno go pokroić i takiej formie dodać do wody), dodać 5 łyżek cukru i dopełnić do pełnego litra wodą w temperaturze pokojowej. Mieszankę przelejcie do szczelnie zamykanego słoja. Trzymajcie w ciepłym, ciemnym miejscu przez około 5 dni i codziennie dodawajcie 1 łyżkę świeżo startego imbiru i 1 łyżkę cukru. Powstały po tym czasie zakwas imbirowy możecie przechowywać w lodówce i wykorzystywać do produkcji następnych porcji. 

Zakwas z imbiru - jak pić?

Zakwas imbirowy zadziała z pełną mocą, jeżeli będziecie pić mały kieliszek (ok. 30 ml) dziennie, o dowolnej porze dnia. Możecie spożywać go na zimno lub podobnie, jak napar z imbiru - na ciepło, żeby dodatkowo rozgrzać ciało od wewnątrz. Jeśli natomiast napój jest dla was zbyt wyrazisty w smaku, możecie rozcieńczyć go wodą mineralną.