Pewnie niejeden raz zastanawiałeś się, skąd biorą się nazwy dań. Jaki wpływ na nazwę ma pochodzenie składników i sposób przygotowania potrawy?

Czemu ryba w jarzynach podawana na zimno nosi nazwę ryby po grecku i jak wiele z Grecją ma ona wspólnego? Czy oby na pewno sznycel wiedeński wziął się z Wiednia? Ile jest Rosji w pierogach ruskich?

Rozwiąż z nami zagadki kulinarne i dowiedz się, skąd wzięły się nazwy znanych dań i jak dużo związku mają one z rzeczywistością.

Zagadki kulinarne rozwiązywać będziemy co tydzień z paulina_w, która tak pisze o swoim cyklu:

Nazwy potraw to temat długi jak rzeka i niezwykle ciekawy. Dziennie odwiedzam od kilkunastu do kilkudziesięciu stron i blogów z przepisami. Zawsze zastanawiam się jaka jest ich historia, skąd pierwotnie pochodzą. Jednak największą nierozwiązaną dotąd zagadką są dla mnie nazwy przepisów łączące się z jakimś regionem, czy miastem. Często jest tak, że potrawa, która dzięki nazwie łączona zostaje z jakimś krajem, tak naprawdę niewiele ma z nim wspólnego.

Od lat męczy mnie zagadka pierogów ruskich, fasolki po bretońsku, czy placka po cygańsku. Postanowiłam w końcu użyć swoich detektywistycznych zdolności i rozwikłać kulinarne zagadki nazw, oraz pochodzenia potraw. Odbędę fascynującą podróż po świecie w poszukiwaniu korzeni ryby po grecku, barszczu ukraińskiego i wielu innych potraw, które są jakby nieodłącznymi elementami menu każdej polskiej rodziny.

W cyklu artykułów „Zagadki kulinarne”, dzięki portalowi Polska Gotuje będę przez kilka najbliższych tygodni rozwiązywała zagadki genezy nazw potraw znanych każdemu Polakowi.