Świąteczny karp – zdrowie na talerzu

Nie ma nic lepszego niż pyszna i aromatyczna ryba na świątecznym stole. Jest to świetny wybór dla osób, które dbają o zdrowie, ładną sylwetkę, a jednocześnie szukają lekkostrawnych potraw na święta. W kontekście zdrowej, zbilansowanej diety najczęściej wymieniamy pstrąga lub łososia. Nie każdy wie, że mięso karpia jest równie wartościowe, jeśli chodzi o składniki odżywcze. W porównaniu z innymi produktami pochodzenia zwierzęcego karp zawiera lepiej przyswajalne białko. Jest również źródłem wapnia, magnezu i fosforu zapewniających zdrowe i mocne kości. 

Ryba polecana jest osobom na diecie wysokobiałkowej oraz odchudzającej, ponieważ zawiera aż 17-18 g pełnowartościowego białka na 100 g mięsa. Karp jest rybą średnio tłustą i dobrym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, które wspierają układ nerwowy, wspomagają układ odpornościowy i pracę serca oraz zapewniają prawidłowe stężenie cholesterolu. W mięsie znajdziemy spore ilości witamin z grupy B, które pozytywnie wpływają na pamięć i koncentrację, a także duże ilości jodu, który obniża ryzyko niedoczynności tarczycy oraz przyspiesza przemianę materii. Jednak to nie koniec walorów zdrowotnych tej ryby. Karp jest również źródłem witamin A i E oraz kolagenu, które korzystnie wpływają na kondycję skóry, włosów i paznokci. Nie można zapominać o witaminie D, której brakuje nam w okresie jesienno-zimowym.  

Poznaj kulinarne inspiracje na świątecznego karpia

Aby w pełni cieszyć się smakiem i walorami odżywczymi karpia, warto kupić go od sprawdzonego dostawcy. Należy zwrócić uwagę na wygląd ryby – powinna mieć szkliste i wypukłe oczy, krągły brzuch oraz łuski przylegające do tuszy. Jeżeli zależy nam na niższej zawartości tłuszczu w mięsie, warto wybrać sztuki ważące ok. 1,5 kg, ponieważ cięższe ryby mają więcej tłuszczu. 

Ryby występują w najróżniejszej formie – jako tuszki, płaty, dzwonka czy filety. Ostatnia propozycja jest idealna dla dzieci, ponieważ filety nie zawierają ości. Szukając dań z karpia, każdy znajdzie coś dla siebie! Przepisów na rybę jest mnóstwo, zarówno dla fanów tradycyjnych smaków, jak i miłośników unowocześnionych dań. Mięso świetnie sprawdzi się na wigilijną kolację oraz kolejne dni świąt. Można zdecydować się na klasycznego smażonego karpia, w galarecie, faszerowanego lub pieczonego w folii z dodatkiem aromatycznych ziół. Karp świetnie smakuje przyrządzany na parze z dodatkiem przypraw i warzyw. Dzięki temu danie będzie niskokaloryczne, lekkostrawne i pełnowartościowe. 

Na tegoroczną kolację wigilijną proponujemy krokiety z karpia z pieczarkami i sosem z kiszonej kapusty, które z pewnością zaskoczą wszystkich gości przy wigilijnym stole. 

Składniki: 

Krokiet z karpia z pieczarkami: 

600 g filetów z karpia ze skórką
100 g boczniaków
100 g pieczarek brązowych
4 szt. naleśników
100 g mąki pszennej
2 szt. jajek
100 g panierki panko (ewentualnie bułki tartej)
20 g imbiru
1 szt. marchwi
30 g pora
1 szt. korzenia pietruszki
2 szt. cebuli
4-5 liści laurowych
3 ziarna ziela angielskiego
1 łyżka oleju
sól, ostra papryka, pieprz i pieprz biały do smaku
wywar rybny lub warzywny

Sos z kiszonej kapusty:

200 g kiszonej kapusty
2 szt. cebuli
200 ml śmietany 30%
1 pęczek natki pietruszki
100 ml wywaru
pół łyżeczki mąki
sól, pieprz, curry do smaku
2 liście laurowe

gałka muszkatołowa 

Sposób przygotowania: 

Krokiet z karpia z pieczarkami: 

Cebulę kroimy w kostkę i smażymy na oleju, po chwili dodajemy pokrojoną włoszczyznę (marchew, pietruszkę i por) oraz plastry imbiru i wszystko smażymy. Karpia kroimy w kostkę i dodajemy do smażonych warzyw, doprawiamy solą, pieprzem, dodajemy liść laurowy oraz ziele angielskie, odrobinę bulionu i wszystko dusimy do zmięknięcia.

Grzyby: Cebulę pokroić w kostkę i podsmażyć, dodać pokrojone w plastry pieczarki i boczniaki, wszystko podsmażyć i doprawić solą, pieprzem i ostrą papryką. Grzyby wystudzić.

Karpia z warzywami miksujemy, dodajemy wystudzone grzyby i doprawiamy do smaku (solą, pieprzem białym oraz startą gałką muszkatołową ).

Naleśniki smarujemy farszem i zawijamy w krokiety, następnie panierujemy kolejno mąką, jajkiem, panko (można użyć bułki tartej) i smażymy na rozgrzanym oleju roślinnym.

Sos z kiszonej kapusty:

Cebulę podsmażamy na oleju, dodajemy pokrojoną drobno kapustę i wszystko podsmażamy. Dodajemy liść laurowy i zalewamy śmietaną oraz wywarem i gotujemy. Dodajemy posiekaną natkę pietruszki i doprawiamy do smaku solą, pieprzem oraz curry. Na koniec zagęszczamy odrobiną mąki.

Jeśli przygotowujemy również dania z tuszki karpia, warto pamiętać o popularnej wigilijnej tradycji i zachować łuskę – trzymana w portfelu ma przynieść właścicielowi bogactwo przez cały zbliżający się rok. 

Materiał powstał z udziałem Polski Karp Organizacja Producentów.