Elegancko, stylowo zapakowana i podana żywność smakuje o wiele bardziej. Należy pamiętać, że „jemy również oczami”. Warto mieć to na uwadze zwłaszcza wówczas, kiedy obdarowujemy innych upominkami z własnej kuchni.

Ludzie coraz częściej zamiast piec ciasta, kupują gotowe wypieki. Jednak tęsknią za smakiem domowego pysznego sernika, migdałowych ciasteczek czy muffinek. Tym większa radość, gdy sprezentujemy znajomym lub rodzinie z pasją upieczone ciasto. Takie prezenty są wyjątkowe. Nie tylko obdarowywany pysznościami cieszy się nimi. Także osobie rozdającej kulinarne upominki jest przyjemnie, gdyż z pewnością usłyszy mnóstwo wyszukanych komplementów z wyrazami wdzięczności.

Bardzo istotne jest efektowne ozdabianie i opakowanie naszego prezentu, gdyż nawet najzwyklejszy murzynek, makowiec, czy sernik nabierze wyjątkowego charakteru, gdy zostanie podany w przepięknej oprawie. Często można to zrobić niewielkim kosztem i nakładem pracy.

Zanim naszych bliskich uszczęśliwimy własnoręcznie wykonanym ciastem, warto wcześniej wypróbować w praktyce efekty naszego przedsięwzięcia. W ten sposób dowiemy się jakiego rodzaju dekoracje, opakowanie  najlepiej pasują do danego wypieku. Chcąc opakować wypieki można posiłkować się gotowymi, ozdobnymi puszkami lub pomalować drewniane pudełka. Najtaniej jest wyciąć z mocnej kolorowej tektury kształt opakowania, złożyć je i skleić, udekorować. Małe ciasteczka można po prostu zawinąć w barwną bibułę, albo zawinąć w celofan i związać wstążką lub rafią. Każdy może „zarazić” w ten sposób następne osoby oryginalnym pomysłem.

Można poczuć się bardzo spełnionym kucharzem tworząc wyjątkowe dzieła kulinarne. Wielokrotnie zdarzy się tak, iż posypią się „zamówienia” na te najlepsze i najpiękniejsze. Jednak zawsze należy  ogromną wagę przykładać do jakości wszystkich komponentów, z których przygotowujemy nasz podarunek. Ponadto bezwzględnie musi być on świeży i apetyczny. Puszki, opakowania, pudełka, kartoniki powinny być odpowiednio przygotowane, oczyszczone. Wbrew pozorom wcale nie jest trudno  tworzyć kulinarne wspaniałości cieszące oczy i podniebienie. Najwspanialszy prezent to taki, w przygotowanie którego wkładamy dużo serca i zaangażowania.

Oryginalnym pomysłem jest też dołączenie przepisu naszego kulinarnego prezentu. Dodatkowo obdarowanego ucieczy dekoracyjna forma wydruku receptury.

Joanna Szczepańska (Neblina)