Granat jest od pradawnych czasów wysoko ceniony ze względu na swoje działanie. Chrześcijanie uważali go za symbol swego kościoła, a w innych kręgach kulturowych stanowił symbol życia, płodności i władzy. Już w dawnych czasach lekarze potrafili wykorzystywać jego lecznicze właściwości. Służył wtedy przede wszystkim jako znakomity środek przeciwkrwotoczny. A dziś? Dziś ten owoc przeżywa swój renesans.

Owoc granatu – jak jeść? 

Soczysta moc Pestki granatu z powodu wyjątkowego smaku i koloru są wyśmienitym dodatkiem do sałatek. Aby je wyjąć z owocu, należy go przekroić na pół, a następnie lekko uderzać od strony skórki nad miską drewnianą łyżką – wówczas pestki bez trudu wypadną. Mocno dojrzały granat wystarczy też po prostu obrać ze skórki i wprawnym ruchem rozdzielić na cząstki, wydobywając soczyste kuleczki. Największym rarytasem dla wielu smakoszy jest jednak sok z granatu, który zawiera mnóstwo witaminy C i jest bogaty w przeciwutleniacze. Spożywanie go chroni przed nowotworami i postępem miażdżycy. Wpływa też na obniżenie ciśnienia krwi i zmniejsza stany zapalne. Zaleca się spożywanie ok. 150 ml soku dziennie. Najłatwiej wycisnąć go za pomocą specjalnej wyciskarki do granatów i owoców cytrusowych lub zwykłej wyciskarki. Tańszym, choć nieco mniej wygodnym sposobem będzie włożenie pestek do foliowego woreczka i wyciśnięcie za pomocą wałka do ciasta – taki sok przed podaniem trzeba przecedzić przez sitko.

Do czego podawać pestki granatu? Najprościej będzie dodać je do sałatki. Wystarczy posypać nimi sałatkę i gotowe. Granat świetnie też pasuje do deserów i ciast. Pestki mają charakterystyczny słodko-kwaśno-gorzki smak, dzięki czemu dobrze przełamują smak słodyczy. Granat pasuje również do dań mięsnych, zwłaszcza drobiu.

Granat – właściwości owocu

Owoc granatu zawiera wiele cennych witamin, które przede wszystkim unieszkodliwiają wolne rodniki. Potwierdzają to wyniki badań naukowych. Dzięki temu zdrowe komórki zachowują elastyczność skóry, nie poddając się naturalnym procesom starzenia. Sok z granatu to najbogatsze źródło antyoksydantów. Ma ich trzy razy więcej niż zielona herbata czy czerwone wino. Jeden średni owoc (100 g) zawiera 85 kcal, 27 g węglowodanów, 4 g błonnika oraz 1,8 g białka. Zaspokaja aż 40% dziennego zapotrzebowania na witaminę C.

Czerwony owoc granatu już od tysięcy lat jest stosowany nie tylko jako pokarm, ale też i lekarstwo. W starożytnej Grecji i Egipcie roślinę tę uważano za świętą, a medycyna chińska uznała ją za symbol długowieczności. Choć potrafi przetrwać krótkotrwałe lekkie mrozy, z reguły wymaga długiego i gorącego lata, by owoce mogły w pełni dojrzeć. Dlatego też najsmaczniejsze granaty uprawia się w Azji, północnej Afryce i w krajach basenu Morza Śródziemnego. Ponieważ mają wiele nasion, kojarzone są z płodnością. W Turcji panuje zwyczaj, że pannie młodej na weselu podaje się dojrzały owoc, którym kobieta rzuca o ziemię. Ile nasion wypadnie z pękniętego granatu, tylu potomków może się spodziewać młoda para. 

Granat na zdrowie

W pełnym pestek miąższu jest jeszcze wiele innych, dobroczynnych mikroelementów. Granat jest bogaty w bioaktywne substancje – witaminę C, niacynę, błonnik, kwasy organiczne, białko, potas, wapń i żelazo, a olej zawarty w jego pestkach posiada rzadko występujący w naturze, mocno skoncentrowany kwas punikowy. Zalicza się on do kwasów tłuszczowych omega 5, które niszczą wolne rodniki i wzmacniają właściwości ochronne całego organizmu. 

Poza tym owoc granatu prawdopodobnie łagodzi stany zapalne, dobrze działa przy astmie, pomaga w problemach trawiennych, a nawet może lekko obniżyć gorączkę. Sok z granatu zmniejsza ciśnienie krwi. Granat często używany jest także w kosmetologii. Właściwości kosmetyczne ekstraktu z owocu granatu są nie do przecenienia. Granat działa antyoksydacyjnie, czyli chroni skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, poza tym aktywuje procesy regeneracji skóry i przyspiesza gojenie podrażnień oraz stymuluje komórki do syntezy kolagenu i elastyny – dzięki temu następuje wygładzenie zmarszczek, wzrost gęstości i elastyczności skóry. Dodatkowo nawilża, zwiększa jędrność skóry, działa delikatnie ściągająco i zmniejsza pory, poprawia ukrwienie i koloryt skóry

Jak zrobić syrop z granatu?

Syrop z granatu jest pyszny! Ta wyśmienita mikstura jest idealna jako dodatek do jogurtów, deserów, marynat do mięs, sosów do sałatek czy szprycerów – drinków na bazie wina. Naprawdę łatwo przygotujemy ją w domu. Jak ją zrobić? Rozpuszczamy w wodzie ok. 1 łyżeczki mąki ararutowej lub kukurydzianej. Podgrzewamy 1 szklankę soku z granatu, nie doprowadzając do wrzenia. Zdejmujemy z ognia, wlewamy mąkę, a następnie 1-2 łyżki syropu klonowego. Trzymamy w lodówce kilka tygodni.

Granat jest nie tylko smacznym owocem, ale i bardzo zdrowym. Warto go jeść, nawet tylko jako dodatek do dań – jego charakterystyczny smak z pewnością was zachwyci!