Istnieją trzy podstawowe sposoby zbierania kawy. Omówię pokrótce każdy z nich.

Metoda mechaniczna przy urzyciu wielkich komkajnów ułatwia i przyspiesza zbiory na masową skalę, jednak ma wiele minusów. Po pierwsze, przyczynia się do uszkadzania roślin i, tym samym, może zwiększać ich podatność na choroby; ponadto pozyskany ten sposób surowiec składa się w znacznej części z owoców niedojrzałych i często jest zanieczyszczony fragmentami roślin.

Stripping to jeden z dwóch popularnych sposobów ręcznego zbierania kawy, pozwalający na zebranie przede wszystkim dojrzałych owoców. Polega na strącaniu owoców z gałązek poprzez potrząsanie rośliną lub tez przez chwycenie obsypanej kawowymi wiśniami gałęzi oburącz – u nasady i przy końcu – i przeciągnięcie dłonią przez całą jej długość. Owoce spadają na ziemię lub na rozłożone pod krzewami maty, a następnie zbierane są do koszów. Metoda ta jest pochodną wcześniej stosowanego sposobu zbierania kawy, niegdyś stanowiącego główny sposób zbierania kawy. Tym sposobem było… czekanie, niegdyś bowiem za w pełni dojrzałe uznawano jedynie te owoce, które opadły same. Przypomnijmy, iż zanim kawowa wiśnia samoczynnie oderwie się od szypułki i spadnie na ziemię, najpierw brązowieje i wysycha; owoc spada dopiero po pęknięciu osłonki.

Picking jest najbardziej czaso- i pracochłonną metodą zbiorów, ponieważ zbioru dokonuje się wyłącznie ręcznie. Polega ona na selekcji i zbiorze tylko dojrzałych jagód kawowca, czyli pociąga za sobą konieczność powtarzania zbioru nawet 6 - 8 -krotnie na przełomie kilku tygodni w szeregach tych samych roślin. Dzięki tej metodzie jakość zbioru jest oczywiście doskonała co wiąże się jednak z bardzo wysokimi kosztami.

Gdy zbiory zostaną zakończone, następuje pierwsza obróbka pozyskanego surowca, czyli czyszczenie. Ziarna oddzielane są od miąższu i wszystkich ochronnych skórek i błon dwiema metodami: suchą i mokrą.

Metoda sucha polega na suszeniu owoców kawy rozłożonych na dużej powierzchni na świeżym powietrzu przez okres od trzech tygodni do miesiąca. W przypadku tej metody miąższ nie zostaje usunięty przed zasuszeniem. Podczas suszenia wiśnie kawowe są regularnie przewracane na drugą stronę przy użyciu grabi, aby zapobiec ich fermentacji. Niestety metoda ta powoduje utratę aromatów oraz przedostanie się słodkich substancji z miąższu do ziarna. W rezultacie otrzymujemy produkt, który w porównaniu z kawą otrzymywaną przy zastosowaniu metody mokrej, charakteryzuje się łagodniejszym smakiem i mniej bogatym aromatem. Następnie ususzone owoce kawy są łuskane: usunięte zostają łupiny ziaren. Kolejnym etapem jest sortowanie ziaren według rozmiaru, kształtu i gęstości. Na tym etapie możliwe jest usunięcie, ręcznie lub mechanicznie, wszelkich ziaren niespełniających wymaganych kryteriów. Stosuje się różnego rodzaju sita i przesiewacze, choć ludzka ręka pozostaje niezastąpionym i najbardziej precyzyjnym urządzeniem sortującym.

Metoda mokra nazwy również „kawą umytą”. Stosuje się głównie w przypadku wysokogatunkowych odmian Arabiki. Generalnie obróbkę mokrą stosuje się w przypadku owoców zrywanych ręcznie, natomiast suchą w przypadku owoców zbieranych pozostałymi metodami. Metoda mokra wzbogaca nuty aromatyczne kawy oraz łagodzi jej goryczkę. Namaczanie odbywa się w ciągu 24 godzin od zbiorów, co pozwala na usunięcie zanieczyszczeń i mniej dojrzałych owoców – w pełni dojrzałe kawowe wiśnie idą bowiem „na dno”, podczas gdy te mniej dojrzałe unoszą się tuż pod powierzchnią wody. Kolejnym etapem jest mechaniczne miażdżenie owocni, podczas którego ziarna są oczyszczane z większości miąższu. Jednak samo wydobycie nasion z owocu to nie wszystko. Każde nasiono jest powleczone warstwą kleistego śluzu, który nie rozpuszcza się w wodzie. Aby usunąć tę ochronną substancje, ziarna poddaje się wstępnej fermentacji, trwającej wystarczająco długo, by oczyścić ziarna ze śluzu i jednocześnie na tyle krótkiej, by cenne ziarna nie zostały uszkodzone ani nie straciły swoich cennych walorów smakowych i zapachowych. Następnie kawę wydobywa się ze zbiorników fermentacyjnych i poddaje suszeniu, trwającemu znacznie krócej niż w metodzie suchej.