Kawa

Słowo ''kawa" pochodzi od arabskiego słowa "quahwah", znaczącego tyle, co "wino, napój roślinny". A ponieważ wino jest przez islam zakazane, to właśnie kawa stała się "winem islamu". Kawa to napój sporządzony z palonych, a następnie zmielonych lub poddanych instancji ziaren kawowca, zwykle podawana na gorąco. Pochodzi z Etiopii, w Europie pojawiła się około XVI wieku i jest obecnie jedną z najpopularniejszych używek na świecie.

Ale jak została odkryta?

Owoce kawowca wykorzystywane były w Etiopii już w I tysiącleciu p.n.e. Spożywano je gotowane z dodatkiem masła i soli, lecz nie uprawiano, tylko zbierano z naturalnych wolno rośnących krzewów. Przypuszczalnie w XIII lub XIV w. przywiezione zostały przez kupców arabskich do Jemenu. Prawdopodobnie tam opracowano metodę preparowania nasion przez prażenie i wytwarzanie z nich napoju, który Beduini rozpowszechnili w całej Arabii.Z odkryciem kawy wiąże się wiele legendy. Najpopularniejsza z nich opowiada nam o pasterzu imieniem Kaldi. Pewnego dnia zauważył on, jak kozy obgryzały z krzaczków jakieś czerwone jagody. W chwile potem zaczynały brykać jak szalone i bez wahania pędziły po stromych zboczach, Których zwykle się bały. Kaldi skosztował tych jagód i doświadczył podobnych wrażeń.

budowa owocu kawowego

Rodzaje ziaren

owoce kawy na krzewie

Kawa: rodzina Rubiaceae, gatunek Coffea: takie dane znajdujemy na karcie identyfikacyjnej rośliny kawowej. Spotykamy jeszcze dwie inne nazwy: Arabika i Canephora, bardziej znana jako Robusta. Chodzi o dwa najważniejsze gatunki z całej rodziny. Gatunkiem najbardziej rozpowszechnionym jest bez wątpienia Arabika: jej uprawa zajmuje 3/4 całej produkcji światowej. Wśród odmian najbardziej znanych jest Typica Bourbon i hawajska Kona, ale należy wspomnieć o Jamaican Blue Moutain z powodu chociażby doskonałej opinii, z której jest znana.

ziarna kawy

Krzew arabiki ma wysokość pomiędzy 3 a 5 metrów, ma prosty i gładki pień z gałęziami giętkimi i cienkimi. Jeśli chodzi zaś o robustę, mamy do czynienia z rośliną, której wysokość waha się od 7 do 13 metrów, o delikatnych liściach w formie eliptycznej, z okrągłymi i okazałymi owocami. Tradycyjnie obok krzewu kawowego sadzi się również inne drzewa (np. banany) w celu zabezpieczenia ich przed nadmiernym nasłonecznieniem.



Tak arabika jak i robusta preferują klimat obszaru tropikalnego okolic równika, ale podczas gdy pierwsza rośnie w górach od 500 do 2000 metrów n.p.m., druga uprawiana jest na wysokości od 200 do 600 metrów.

porównanie odmian tabelka

Arabika lubi zmiany klimatu i czuje się dobrze na obszarach, na których temperatura waha się pomiędzy 15 a 24 st. C. Robusta natomiast nie znosi takich wahań temperatury i preferuje obszary, na których temperatura będzie w granicach pomiędzy 24 a 29 st. C, jak to ma miejsce na przykład w strefie równikowej.