Autorką cyklu o wypiekach jest Dijey. Oto co pisze o swoim projekcie:

Wszystko co chcielibyście wiedzieć o wypiekach a boicie się spytać to cykl artykułów o pieczeniu ciast, rodzajach wypieków, składnikach, które składają się na końcowy efekt, który bardzo ogólnie nazywamy ciastem. Bo czymże jest ciasto?

Ja mogę tylko powiedzieć czym jest dla mnie. Zawsze prezentem. Niespodzianką, przyjemnością, uśmiechem, radością, rozkoszą, miłością, nagrodą. To taki słodki stan zakochania dla podniebienia. To również prezent dla oka, okno do wspomnień, chwila zapomnienia. Te kupne to zaledwie mieszanka mąki, jajek, cukru i tłuszczu, te domowe budzą uśpione uczucia – miłości do babci, uśmiechu mamy, radości dziecka, czasem smutku, bo pewne rzeczy nigdy nie wrócą.

Pomysł na cykl o pieczeniu ciast zrodził się z chęci dzielenia się – radością, jaką może to sprawiać, doświadczeniem, teoretyczną wiedzą, pomysłami. Chciałabym by jak najwięcej z nas piekło w domu, wracało do tradycyjnych rodzinnych wypieków, znajdowało czas i radość w celebrowaniu wypieków w domu. Choć to praktyka czyni mistrza, zanim się zacznie warto zgłębić trochę teorii – by uniknąć zbędnej frustracji i nie zrazić się do pieczenia.

Ciasto w swojej podstawowej postaci składa się z mąki, płynu i soli. Oczywiście by zwiększyć jego wartości odżywcze i smakowe dodaje się do niego jaja, tłuszcze, cukier, różne dodatki zapachowe i smakowe oraz środki spulchniające – drożdże, proszki do pieczenia. W ten sposób otrzymujemy różne gatunki ciast. W zależności czy będziemy ciasto piec, gotować czy smażyć pomnożymy jeszcze ich liczbę.

Oto tematy artykułów w ramach cyklu:

1. Ciasta drożdżowe (pieczone i smażone)
2. Ciasta proszkowe
3. Ciasta kruche
4. Ciasta półkruche (podstawowe, piaskowe i pierniki)
5. Ciasto francuskie
6. Ciasto półfrancuskie (drożdżowe i śmietanowe)
7. Ciasta biszkoptowe (podstawowe i parzone)
8. Ciasto ptysiowe