Do jakich potraw używamy patelni?
Wielu ludzi używa jednej patelni do wszystkich potraw. Na ogół nie mamy królewskiego metrażu w kuchni i gdzieś te naczynia trzeba pomieścić, nie namawiam zatem do zakupu patelni do każdego rodzaju potrawy. Niemniej jednak, warto się zaopatrzyć w kilka naczyń, szczególnie, jeśli w naszym menu są dania, które robimy bardzo często.


•    Nie podlega dyskusji konieczność posiadania patelni aluminiowej z powłoką non - stick (ceramiczna, teflonowa, granitowa, keravis) o standardowej średnicy 24 cm. To tak zwana patelnia do wszystkiego, potrzebna w każdym domu. Nadaje się znakomicie zarówno do smażenia kotletów, jak i do duszenia czy przygotowania makaronów.  Jej rozmiar spokojnie wystarcza do przygotowania dania dla 2-3 osób.


•    Dobrej jakości patelnię aluminiową z powłoką non - stick polecam również wszystkim osobom odchudzającym się i dbającym o zdrowe odżywianie. Na takich patelniach możemy smażyć bez tłuszczu dowolną potrawę, bez ryzyka jej przypalenia.


•    Jeśli często smażymy mięsa, warto zaopatrzyć się w patelnię ze wzmocnionym dnem, wykonaną z grubej warstwy aluminium. Mam na myśli standardowe naczynie, bądź – opcjonalnie - patelnię grillową (także aluminiową). W obu przypadkach wygodniejsze są patelnie z powłoką non - stick. Grube dno akumuluje ciepło i oddaje je potrawie nawet, jeśli zdejmiemy patelnię z ognia. Oszczędza nam to energię, minimalizuje ryzyko przypalenia i pozwala mięsu spokojnie „dojść” po usmażeniu. Rodzaj użytego materiału – aluminium - gwarantuje równomierne nagrzanie naczynia.


•    Patelnia naleśnikowa - jak sama nazwa wskazuje, służy głównie do szybkiego smażenia naleśników. Jest dość płytka, w różnych rozmiarach, zwykle z powłoką non - stick. Wykonana jest z cienkiej warstwy aluminium. Bardzo szybko się nagrzewa i jest idealna do dań niewymagających długiej obróbki cieplnej. Doskonale się nadaje do przygotowania jajek, naleśników, cienkich omletów, wszelkiego rodzaju placków. Świetna jest również do podsmażenia  bułki tartej, cebuli czy boczku.


•    Jeśli często smażymy ryby, warto mieć do tego celu osobną patelnię. Musi być to patelnia z grubym dnem i wykonana z bezpiecznych materiałów, nie zawierająca PFOA, związków niklu czy metali ciężkich. Taką patelnię bez ryzyka możemy rozgrzać do wysokiej temperatury. Warto, aby była zaopatrzona we wskaźnik temperatury nagrzania Thermopoint. Jeśli przeznaczymy jedną patelnię tylko do smażenia ryb, nie myjmy jej w detergentach. Wystarczy po wystudzeniu przetrzeć ją papierem. Taki sposób czyszczenia znakomicie konserwuje patelnię, o dodatkowo powoduje, że naczynie przechodzi smakiem przygotowywanych  potraw i oddaje go kolejnym rybnym przysmakom.


•    Smakoszom wszelkiego rodzaju gulaszów, potrawek oraz makaronów polecam patelnię głęboką lub rondel z powłoką non - stick. Najlepiej wybrać naczynie z pasującą do niego przykrywką - wtedy mamy idealny zestaw do duszenia potraw. Nieprzywierająca powłoka patelni sprawdzi się w przypadku dań, w których składniki najpierw trzeba smażyć na gorącym tłuszczu, a potem dopiero dusić pod przykryciem. Głęboka patelnia non - stick przydaje się również do włoskich past ze względu na pojemność. Składniki i makaron spokojnie się zmieszczą na takiej patelni. Równie praktycznym rozwiązaniem do takich potraw jest wok przystosowany do naszej kuchenki i zaopatrzony w dopasowaną pokrywkę. Danie przygotowywane na głębokiej patelni może dużo ważyć, ze względu na jej pojemność. Przydatnym rozwiązaniem jest patelnia z uchwytami z obu stron naczynia.

  
•    Wielbicielom potraw mieszanych, warzyw z mięsem, popularnego „chińczyka” - polecam zaopatrzyć się w patelnię typu wok. Jest idealna do takich dań. Gwarantuje krótki czas obróbki oraz soczystą i bogatą w składniki odżywcze potrawę. Pamiętajmy tylko, aby odpowiednio dobrać woka do naszej kuchenki. Półokrągły, oryginalny wok nie ma zastosowania w kuchenkach ceramicznych i elektrycznych, jako tako sprawdzi się na kuchence gazowej - ale i w tym wypadku nie do końca wykorzystamy możliwości tego naczynia. Najlepiej wybierać woki z lekko spłaszczonym dnem, dostosowane do europejskich standardów kuchenek. Do kuchni indukcyjnych należy wybrać woka z materiałów ferromagnetycznych oraz z  nieco większą średnica dna, niż do innych kuchenek.


•    Wok jest naczyniem wartym polecenia osobom, które dbają o dietę i często przygotowują dania na parze. Wystarczy zaopatrzyć się w specjalny koszyczek, dopasowany do woka i dania będą równie smaczne, jak z parowaru. Konieczna jest również dopasowana przykrywka do naszego woka. Ciekawym rozwiązaniem jest pokrywa Volcano w stożkowym kształcie, świetnie kumulująca ciepło w naczyniu, a jednocześnie pozwalająca na mieszanie potraw podczas gotowania.


•    Dla wegetarian, których dieta nie zawiera mięsa ani ryb, polecam patelnię głęboką bądź wok. Obie idealnie nadają się do obróbki warzyw. Dobrym rozwiązaniem będzie również patelnia grillowa. Do smażenia jaj rekomenduję patelnię aluminiową z powierzchnią non - stick, bądź patelnię naleśnikową.

Mam nadzieję, że powyższe wskazówki będą dla Was pomocne przy zakupie patelni.


Cykl powstał przy współpracy z włoskim producentem patelni oraz garnków, marką Ballarini oraz szefem kuchni Aleksandrem Baronem, właścicielem Restauracji Solec 44 w Warszawie.
Więcej przydatnych informacji znajdą Państwo na stronie www.ballarini.pl

Materiał promocyjny