Dobrze przyrządzona wątróbka smakuje wybornie i ma wiele wartości odżywczych. Jeśli zwykle szykujecie ją na obiad najbardziej klasycznie, czyli po prostu ze smażoną cebulą, mamy dla was pyszne urozmaicenie. Też użyjemy cebuli, ale przyrządzimy ją nieco inaczej, dodamy do naszego dania również jabłko i rabarbar. Skąd takie zestawienie? Karmelizowana cebula nabiera wyśmienitego, głębokiego smaku. Warto dodatkowo uwypuklić go jabłkiem i żeby jednak nie było za słodko – podkręcić mocno kwaskowym rabarbarem. Do tej potrawy najlepiej wybierzcie owoce odmiany landsberskiej, lobo lub ligol (te gatunki jabłek  charakteryzują się odpowiednią słodyczą). Jak zrobić przepyszną wątróbkę drobiową z cebulą, jabłkiem i rabarbarem? 

Wątróbka z cebulą, jabłkiem i rabarbarem - przepis

Składniki:

  • 80 dag wątróbki drobiowej

  • 2 duże cukrowe cebule

  • 3 łodygi rabarbaru (wybierajcie te najczerwieńsze)

  • 2 duże jabłka

  • 4 łyżki mąki

  • 3 łyżki masła klarowanego

  • 4 łyżki octu balsamicznego

  • 4 łyżki brązowego cukru

  • 2 szklanki mleka (jedna do namoczenia wątroby, druga do wlania na patelnię w czasie smażenia)

  • sól i pieprz do smaku (polecamy użyć pieprzu cytrynowego, ale może być też czarny świeżo mielony)

Opcjonalnie: 2 łyżki świeżego, posiekanego estragonu. 

Sposób przygotowania:

1. Wstępna obróbka składników: Wątróbkę oczyśćcie, pokrójcie na mniejsze części, włóżcie do miseczki i zalejcie szklanką mleka. Moczenie podrobów w mleku nadaje im wyjątkowej delikatności, wystarczy godzina. Jeśli zupełnie nie macie czasu, możecie pominąć ten etap. Cebulę obierzcie, pokrójcie w grubsze piórka. Jabłka umyjcie dokładnie, ale ich nie obierajcie ze skórki. Wystarczy wyciąć z nich gniazda nasienne i pokroić je w ósemki – w tej formie będą gotowe do duszenia. Łodygi rabarbaru pokrójcie w mniejsze kawałki o grubości ok. 1 cm. Na tym koniec wstępnych przygotowań.

2. Smażenie: Głęboką patelnię (lub rondel grubym dnem) rozgrzejcie na kuchence. Skarmelizujcie na niej pokrojone cebule z odrobiną octu balsamicznego oraz brązowego cukru. Gdy cebula będzie gotowa, czas na wątróbkę. Najpierw oczywiście wyjmijcie ją z mleka i dokładnie osączcie na papierowym ręczniku, a następnie oprószcie mąką. Dodajcie podroby na patelnię ze smażoną cebulą i podkręćcie płomień. Jeśli mąka zacznie się przypalać, dolejcie szklankę mleka. Duście wątróbkę z cebulą do miękkości. 

3. Duszenie: W osobnym garnku podduście pokrojone jabłka i kawałki rabarbaru na maśle klarowanym (i pod przykryciem). Kiedy jabłka zaczną lekko się rozpadać, a rabarbar straci twardość, przełóżcie je na patelnię z wątróbką. Duście całość jeszcze chwilę, a  na sam koniec duszenia, doprawcie danie solą i pieprzem cytrynowym. Przed serwowaniem możecie jeszcze posypać je świeżo posiekanym estragonem, ale i bez tego dodatku danie będzie wyśmienite. 

Najważniejsze zasady przy przyrządzaniu wątróbki

Pamiętajcie, że wątróbkę (niezależnie, czy jest to wątroba wołowa, wieprzowa czy drobiowa) należy solić pod sam koniec smażenia, dzięki temu będzie miękka i delikatna w smaku. Zbyt prędkie dodanie soli sprawia, że podroby twardnieją.  

Nawet niewielkie wątróbki drobiowe warto podzielić przed smażeniem na kawałki podobnej wielkości  – dzięki temu będą równo się smażyć. Temperatura tłuszczu, na którym je smażymy powinna być od początku dość wysoka, by od razu udało się zamknąć w wątróbce wszystkie soki, co sprawi, że danie będzie soczyste i pełne smaku.