Robiliście żurek z różnych przepisów, ale żaden z nich nie dorównał smakiem i konsystencją zupie, jaką pamiętacie z babcinej kuchni? Pewnie zapominaliście o 1 ważnym składniku, który był sekretem wielu starych przepisów. Nie musicie nawet iść na zakupy, bo prawdopodobnie już macie go w swoich kuchniach.

Babciny sekret pysznego żurku

Jak wiadomo, każda receptura na żur zaczyna się od zakwasu, bo to właśnie on odpowiada za niepowtarzalny charakter tej zupy. Warto więc przygotować go starą, sprawdzoną metodą, która niestety obecnie stała się już mało popularna. Otóż, aby zakwas na żurek miał lepszy smak i konsystencję, zamiast mąki warto użyć płatków owsianych. Ta niewielka zmiana robi ogromną różnicę w finalnym efekcie, gdyż sprawia, że zupa wychodzi nie tylko smaczniejsza, ale także gęstsza i bardziej zawiesista. Jak zrobić zakwas na żurek z płatków owsianych? To banalnie proste.

Zakwas owsiany na żur - przepis

Składniki:

  • 700 ml wody
  • 7 łyżek płatków owsianych
  • 4-5 ząbków czosnku
  • 4 listki laurowe
  • 8 ziaren ziela angielskiego
  • 2 łyżki soku z kiszonej kapusty lub ogórków

Przygotowanie:

1. Płatki owsiane mielimy na mączkę w młynku do kawy lub blenderze, a następnie przesypujemy do dużego słoika lub naczynia z kamionki.

2. Zmielone płatki mieszamy z przekrojonymi na pół ząbkami czosnku i przyprawami. Wszystko zalewamy letnią wodą z dodatkiem soku z kapusty lub ogórków, dzięki któremu zakwas szybciej skwaśnieje.

3. Naczynie przykrywamy gazą i odstawiamy w ciepłe miejsce na 5 dni. W tym czasie codziennie mieszamy zakwas drewnianą łyżką.

 Jak zrobić dobry żurek?

Kiedy mamy już pyszny domowy zakwas, możemy brać się za gotowanie wywaru. Większość z nas gotuje go na warzywach i surowej białej kiełbasie, niektórzy wykorzystują do tego wędzony boczek, ale najlepiej smakuje żurek na żeberkach wieprzowych. Taki bulion to mocna baza, którą wystarczy już tylko wymieszać ją z zakwasem, przyprawami oraz chrzanem. Do tego obowiązkowo plastry białej kiełbasy, gotowane na twardo jajko i żurek wielkanocny gotowy.

Jak zagęścić żurek?

Idealny żurek powinien mieć lekko zawiesistą konsystencję, ale czasem, mimo dużej ilości warzyw i mięs, zupa wychodzi za rzadka. Nie musicie się jednak martwić, gdyż bardzo łatwo można to naprawić. Co zrobić, żeby żurek był gęsty i kremowy? Są na to aż 3 sposoby. Pierwszy i zdecydowanie najpopularniejszy to zagęszczanie żurku mąką. Aby to zrobić, musimy tylko rozpuścić 2 łyżki mąki pszennej w 3 łyżkach wody i dolać powstałą zawiesinę do zupy, po czym dokładnie ją wymieszać i zagotować.

Drugą, nieco mniej znaną, a równie dobrą metodą jest zagęszczanie żurku chlebem. W tym celu doskonale sprawdzi się czerstwe pieczywo, ale możemy też oczywiście użyć świeżego. Wystarczy drobno pokroić lub zmiksować kilka kromek chleba, a następnie wrzucić go do garnka z wrzącą zupą i mieszać, aż zupełnie się rozpadnie.

Ostatnia, choć wcale nie mniej skuteczna metoda, to zagęszczanie zupy śmietaną 12% lub 18%. Nie wolno jednak dodawać jej wprost do garnka, aby się nie zwarzyła. Najpierw powinniśmy ją zahartować, czyli rozpuścić w odrobinie odlanej zupy, a dopiero taki wymieszany płyn dodać do reszty wywaru.

Co zrobić, żeby żurek był bardziej kwaśny?

Próbujecie gotowej zupy i okazuje się, że nie jest tak wyrazista, jak byście chcieli? Nic nie szkodzi, gdyż można łatwo ją dokwasić octem lub sokiem z ogórków kiszonych. Nie należy jednak przesadzać z ich ilością, dlatego w zupełności wystarczą 2 łyżki na duży garnek zupy.