Kuchnia, przedpokój i salon to miejsca w domu, które brudzą się najczęściej. To tutaj pojawia się najwięcej plam, tłustych zabrudzeń i trzeba sprzątać je na bieżąco. Szczególnie blaty, na których przygotowujecie jedzenie, i podłogi, na których zbiera się kurz, włosy i inne zanieczyszczenia. Przygotujcie błyskawiczną miksturę czyszczącą i cieszcie się czystym, pachnącym, a przy tym odkażonym wnętrzem.  

Czym umyć podłogę w domu? Domowe środki czyszczące

Jeśli akurat zabrakło wam płynu do podłóg, przyda wam się ocet. Do 5 litrów gorącej wody dodajcie 1 szklankę octu i umyjcie podłogę, jak każdym innym środkiem. Jeśli nie tolerujecie jego zapachu, wykorzystajcie płyn do naczyń - również w rozcieńczeniu. Zapach octu możecie też zneutralizować za pomocą olejków eterycznych. 

Innym sposobem jest cytrusowa mikstura z marynowanych skórek cytrusów. Słoik wypełnijcie skórkami z cytryny, zalejcie octem i macerujcie przez ok. 3 tygodnie w ciemnym i chłodnym miejscu. W ten sposób stworzycie prosty i niedrogi płyn do mycia podłóg. Jeśli jednak w ogóle nie widzi wam się ocet do sprzątania, wykorzystajcie inny sposób. Wyjmijcie z szafki liście laurowe. 

Napar z liści laurowych - niezawodny również do sprzątania

O laurowym naparze i wywarze z liści laurowych pisaliśmy już wcześniej wiele razy, ale jeszcze nigdy w kontekście sprzątania kuchni i reszty domu. Napar z liści laurowych pomaga na dolegliwości bólowe związane z zapaleniem stawów. Działa też napotnie, antybakteryjnie, detoksykująco i oczyszczająco. Skoro wpływa tak korzystnie na nasze samopoczucie, to dlaczego nie wykorzystać jego właściwości w domu, do sprzątania? Zadziała on tutaj podobnie. 

Wrzućcie do wiadra z mopem i wrzątkiem kilka suszonych lub najlepiej świeżych liści laurowych. Odczekajcie aż się zaparzą, a woda nieco przestygnie i umyjcie takim naparem podłogę. Jeśli macie nieco więcej czasu, przygotujcie do mycia podłóg wywar. Będzie działać jeszcze intensywniej. Działanie takiego domowego płynu podkręci też kilka kropel naturalnego, skoncentrowanego olejku eterycznego z liści laurowych. 

Jak działa laurowy płyn do mycia podłóg?

Taki środek czyszczący będzie odpowiedni zarówno do paneli, jak i kafelków w kuchni i łazience. Do naparu z liści laurowych uwalniają się olejki eteryczne z liścia bobkowego. Pomagają one zahamować rozwój bakterii, wirusów i grzybów. Myjąc podłogę naparem z liści laurowych, pożegnacie się ze szkodliwymi zarazkami. Odstraszycie też w ten sposób nieproszone owady, w tym mole, które nie znoszą zapachu liści bobkowych. To też świetny sposób na mycie podłogi w domu, w którym mieszkają alergicy. Sklepowe środki często drażnią błony śluzowe, a syntetyczne substancje zapachowe lubią uczulać. 

Domowy płyn do podłóg z liści laurowych świetnie usuwa plamy z tłuszczu. Olejki eteryczne uwalniane do wody oraz enzymy obecne w liściach laurowych pomagają rozpuścić tłuszcz i brud. Dzięki temu tłuste plamy na podłodze znikają wraz z kilkoma pociągnięciami mopa. 

Jeśli zastanawiacie się, czym umyć podłogę i dlaczego akurat liściem laurowym, istnieje jeszcze 1 ważny powód. Domowy płyn do mycia podłóg z liściem laurowym to najtańszy środek, jaki możecie mieć. Jeśli często używacie ich w kuchni, nic nie stoi na przeszkodzie, by użyć ich również w inny sposób. Dodatkowo, gratis otrzymacie piękny, uspokajający i kojący, ziemisto-zielony zapach, który będzie unosił się w domu po takim sprzątaniu. Mole z szafek kuchennych wyniosą się same.