Kuchnia włoska od kilku lat bije w Polsce rekordy popularności. Ja także należę do amatorów włoskich specjałów, a po kilku wyjazdach do Włoch – kuchnia ta wzięła moje serce szturmem!

Oliwa z oliwek, pyszne wino, bogactwo makaronów, ziół rosnących w ogródkach oraz świeżych warzyw. W dodatku któż inny jak nie Włosi umieją wcielać w życie dewizę „chwilo trwaj”! i delektować się życiem.

Książka „Włoska kuchnia na polskim stole” jest skierowana do tych, którzy myślą podobnie! Autorem jej jest rodowity, zabawny i sugestywny Włoch – Paolo Cozza, który w Polsce znany jest głównie z lubianego programu telewizyjnego „Europa da się lubić” prowadzonego przez Monikę Richardson.

W swojej autorskiej książce Paolo zdradza sekrety ulubionych przepisów, okraszając to anegdotami ze swojego życia.

W konsekwencji wyszła ciepła, sympatyczna książka o gotowaniu, Włochach, ich obyczajach i sposobach podawania konkretnych potraw. Znajdziemy w niej przepisy na pastę, pizzę, foccacia, zupy  czy owoce morza.

Ja polecam właśnie przepis na klasyczne ciasto do pizzy, który sobie zawłaszczyłam do wypieku słynnego włoskiego placka :)

Książka zawiera dużo ilustracji dań i fotografii prywatnych Paolo Cozzy, a takie kulinarne poradniki pełne emocji lubię najbardziej :)