Z tej przyczyny zawsze warto mieć w domu higrometr. Jest to urządzenie do mierzenia poziomu wilgotności w domu. Optymalnie powinna ona wynosić pomiędzy 40-60% (w zależności od temperatury w domu. Im niższa, tym niższa będzie też wilgotność. Inną przyczyną zaparowanych rano okien w domu może być „oddychanie” niedawno wybudowanych ścian w starszych i nowych budynków, bardzo szczelna stolarka okienna (która nie pozwala na wymianę powietrza) oraz intensywne prace remontowe - u was lub u najbliższego sąsiada za ścianą. Niezależnie od przyczyny, zajmijcie się tym problemem, zapobiegając i „lecząc”.

Mokre szyby w domu - jak im zapobiec? 

Mokre szyby po nocy i utrzymująca się w domu wilgoć prowadzą do powstawania pleśni i jej utrwalonej formy - szkodliwego dla samopoczucia grzyba. Wdychanie go może prowadzić m.in. do nasilenia objawów alergii, problemów z koncentracją czy przewlekłego kaszlu i kataru. 

Nadmiernemu parowaniu okien mogą zapobiec nawiewniki. Nowoczesne okna PVC z reguły zawierają je w komplecie do zamontowania, wraz z resztą stolarki. Nawiewniki instaluje się w górnej części ramy okiennej lub w ścianie. Umożliwiają one cyrkulację powietrza nawet bez otwierania okna. Warto też pod oknem zainstalować grzejnik, jeśli z jakichś przyczyn go tam jeszcze nie ma. Ciepło kaloryfera pomoże na bieżąco usuwać parę wodną z powierzchni okien. 

Jak na mokre szyby w domu po nocy pomoże skarpetka? 

Innym, domowym sposobem na mokre szyby w domu jest skarpetka z naturalnej bawełny lub bambusowej, oddychającej tkaniny. Do takiej skarpetki nasypcie sól lub ryż. Oba produkty z kuchni bardzo dobrze chłoną wodę. Zawiążcie ciasno skarpetkę i połóżcie ją na parapecie przy parującym oknie. Taka „konstrukcja” będzie naturalnym pochłaniaczem wilgoci.

Jeśli macie kota, zamiast ryżu lub soli możecie zastosować żwirek. To wyjątkowo chłonny materiał, który również poradzi sobie z „rosą” na oknach. Zamiast skarpetki możecie też nasypać porcję ryżu, soli lub żwirku do miseczki. Pamiętajcie, by systematycznie wymieniać produkt na świeżą, suchą porcję. Dzięki temu sposób będzie skuteczny przez cały czas.