W weekend 22-23 czerwca, miejscowość Łask pod Łodzią, zamieniła się w tętniące kulinarnym życiem miasteczko. W sobotę odbył się Finał konkursu BlogerChef, a w niedzielę Wielki Piknik blogerów. Dla pasjonatów gotowania przygotowano bardzo wiele atrakcji…

 

Weekend z BlogerChef

Wielki Piknik BlogerChef’a to inicjatywa twórców konkursu BlogerChef, skierowana głównie do blogerów kulinarnych, ale otwarta dla wszystkich zainteresowanych gotowaniem. Jej pierwszą odsłonę mieliśmy okazję obserwować w niedzielę 23 czerwca br. w parku przed hotelem Columna Medica**** w Łasku pod Łodzią. Spotkanie obfitowało w szereg atrakcji – degustacji, konkursów, pokazów i warsztatów.

Warsztaty czekoladowe i wypieków

Rozpoczęło się bardzo słodko – od warsztatów czekoladowych. Blogerzy z wielkim zapałem formowali własne trufle, tabliczki i lizaki. Z niecodziennymi dodatkami – marynowanym czosnkiem, jadalnymi kwiatami, ostrymi przyprawami. Pod czujnym okiem doświadczonego cukiernika Piotra Chylareckiego, który poprowadził również warsztaty wypieków. Blogerzy upiekli m.in. biszkopty migdałowe z jeżynami oraz wytrawne brownies z fetą i suszonymi pomidorami. Ciasta zachwycały zarówno wyglądem, jak i smakiem, i znikały jeszcze ciepłe.

Zapomniane smaki lasu

Prócz nietypowych wypieków, goście Pikniku BlogerChef’a degustowali też dania i desery inspirowane smakami lasu. Szef kuchni restauracji przy centrum Columna Medica**** Paweł Pyra zaprezentował publiczności jak przygotować podwędzany tatar z dzika na trocinach z jabłoni,   spaghetti z młodymi pędami sosny, jeżyną i piaskiem z pieczonego bakłażana oraz parfait z sosny.

1 słoiczek suszonych pomidorów

Miłośnicy suszonych pomidorów też znaleźli coś dla siebie. Szef kuchni Marek Mocny wraz z grupą blogerów udowodnił, że z jednego słoiczka pomidorów OLE! można przygotować całe grillowe menu! Podpowiedział też zebranym gościom, że produkt ten ma bardzo wiele zastosowań – świetnie nadaje się do jajecznicy, zupy pomidorowej, zapiekanek, i wielu innych potraw. Wśród odwiedzających Piknik największą furorę zrobiły roladki z cukinii nadziewane pastą z suszonych pomidorów i kremowego serka.

Wielkie grillowanie

Pogoda w weekend dopisała wspaniale, nie mogło więc zabraknąć grillowania. Gości częstowano tradycyjnymi drobiowymi szaszłykami z mięsa Nasz Kurczak oraz szaszłyczkami koftas. Ekipa Jana Niezbędnego oraz kucharzy z Columna Medica**** zorganizowała też konkurs przy grillu, a browar Amber zapraszał do próbowania doskonałych piw, które później znalazły również zastosowanie w daniach przyrządzanych w Hyde Parku, czyli strefie gotowania otwartej dla każdego.

Herbaciany konkurs

W strefie tej odbył się ponadto konkurs na najciekawszy deser stworzony na bazie jednego z 6-ciu letnich smaków herbat Teekanne. W ramach zabawy powstało cytrynowo-imbirowe tiramisu inspirowane herbatą Ginger&Lemon, dwa rodzaje herbacianych naleśników, mus czekoladowo-herbaciany oraz wyśmienite owocowe ptysie z kremem na bazie masy budyniowo-herbacianej. Ostatnia propozycja pobiła serca i podniebienia jury, a jej autorka i zwyciężczyni konkursu, Marta Pyzik otrzymała roczny zestaw letnich smaków herbaty Teekanne. Pozostali uczestnicy również wyjechali z pełnymi torbami herbat.

1000-litrowy kociołek

Dla strudzonych gotowaniem blogerów i wszystkich przybyłych gości przygotowano ciepły lunch. W ogromnym, 1000-litrowym, kociołku nawarzono bardzo pikantną pieczarkowo-mięsną zupę. – Przyprawy od Appetity okazały się bardzo aromatyczne, więc danie wyszło niesamowicie wyraziste w smaku. Może nawet odrobinę zbyt wyraziste  – przyznał jeden z kucharzy.

Kuchnia polska Adama Chrząstowskiego

Zwieńczeniem pełnego smacznych atrakcji dnia były warsztaty kuchni polskiej mistrza kulinarnego Adama Chrząstowskiego. Uczestnicy pracowali na najwyższej jakości rodzimych produktach, przygotowując tradycyjne dania, lekko tylko unowocześnione. W warsztatowym menu znalazły się: okrasa z pstrąga, chłodnik litewski z jajkiem w koszulce, frykas z perliczki z wielkopolską babką ziemniaczaną, kulebiak z miętusa i młodej kapusty oraz słodka polska klasyka – pieczone naleśniki z twarogiem i leśnymi owocami.

„Kiedy druga edycja?”

Wrażeń było co nie miara. Atmosfera? Wspaniała! Pogoda cudowna, miejsce pobytu - bajeczne. Emocji w bród, rewelacyjne warsztaty, smakowite widoki i rozkoszne zapachy. Oby więcej takich imprez! – tak wydarzenie podsumowała jedna z uczestniczek Adrianna Łabenda. – Cieszymy się ogromnie z sukcesu i czujemy zmotywowani do organizowania podobnych eventów w przyszłości. Wszyscy pytają kiedy druga edycja BlogerChef’a! – dodaje Katarzyna Szatkowska, współtwórczyni projektu.

---

Konkurs BlogerChef – innowacyjny projekt skierowany dla osób prowadzących blogi kulinarne. Półfinały konkursu odbywają się co miesiąc od stycznia do maja br., w najlepszych w kraju restauracjach. Zgłoszenia do półfinałów, przyjmowane są poprzez aplikację na fanpage BlogerChef’a. Do półfinału zostaje zakwalifikowanych ośmiu blogerów, których zadaniem jest przygotowanie swojego autorskiego menu składającego się z dania głównego i przystawki bądź deseru. Blogerzy mają na to dokładnie godzinę i trzech innych blogerów do pomocy. Pięciu finalistów zmierzy się w czerwcu o tytuł pierwszego w Polsce BlogerChef’a.

Fanpage konkursu

Strona internetowa konkursu

Patronat honorowy nad konkursem sprawuje Fundacja Klubu Szefów Kuchni

Patronat medialny: Smaker.pl, Internia.pl, NaszeMiasto.pl, PolskaGotuje.pl, JedzJedz.pl, NewsGastro.pl, Horeca.pl

Partnerzy: Kenwood, DeLonghi, Stalgast, Fiskars, Big Green Egg, Porcelana Bogucice, wydawnictwo MUZA, Grupa 365 NET, Old Poland, Hotel Columna Medica****

Sponsorzy: Winiary, Oerlemans, Jan Niezbędny, OLE!, Kenolux, system jakości żywności QAFP, Nasz Kurczak, Appetita, Teekanne

Organizatorzy:

Katarzyna Szatkowska – dietetyk, autorka bloga kulinarnego „W Krainie Smaku”. Zajmuje się też organizowaniem i prowadzeniem wydarzeń kulinarnych oraz o tematyce żywieniowej. Ponadto jest ekspertem-dietetykiem portalu opiekanadchorym.pl i doktorantką na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu.

Marek Bielski – twórca Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie”, którego celem jest promocja wysokiej jakości produktów spożywczych dostępnych na polskim rynku. Ich selekcją, oceną i przyznaniem certyfikatu „Doceń polskie” zajmują się eksperci, reprezentujący m.in. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Fundację Klubu Szefów Kuchni oraz organizacje branżowe.

Informacja prasowa