Poświęcone w Wielką Sobotę dary pojawiają się następnego dnia na naszych stołach podczas wielkanocnego śniadania. Niedziela Poświęcenia Pańskiego kończy okres Wielkiego Postu. Rano siadamy do stołu, posiłek poprzedza jednak podzielenie się z najbliższymi poświęconymi dzień wcześniej jajkami ze święconki. Jest to analogia do dzielenia się opłatkiem przed wigilijną wieczerzą. Dawny zwyczaj na wsiach nakazywał, aby wracając ze święconym obejść dom trzy razy, zgodnie ze wskazówkami zegara. Miało to wypędzić złe moce z gospodarstwa.

   

Wielkanocne śniadanie, które kończy okres 40 dniowego postu, zazwyczaj bywa bardzo bogate. W większości domów pierwszym daniem jest żurek z białą kiełbasą. Żur przygotowuje się na zakwasie i oczywiście podaje z jajkami, których w tym dniu nie może zabraknąć. Jednak nie w każdym domu żurek je się na śniadanie, coraz częściej stanowi on główne danie podczas świątecznego obiadu.

 jaj

Podstawą świątecznego śniadania są przede wszystkim jaja podawane na wiele sposobów. Najpopularniejsze są jajka z majonezem, posypane szczypiorkiem. Innym sposobem na serwowanie jajek może być ich faszerowanie warzywnymi, mięsnymi lub rybnymi farszami. Zobacz pomysły na faszerowane jajka i inne jajka wielkanocne.

Tradycyjnie spożywa się też różnego rodzaju mięsa i wędliny domowe, pasztet, białą kiełbasę pieczoną lub gotowaną. Dodatkiem do mięs jest ćwikła lub chrzan. Warto też, by w naszym menu pojawiła się choć jedna sałatka wielkanocna - na przykład klasyczna sałatka jarzynowa.

Na stole nie może zabraknąć też tradycyjnych ciast. Jest to przede wszystkim babka wielkanocna, pascha, bogato zdobiony mazurek czy sękacz.

Świąteczny stół dekoruje się zazwyczaj bukszpanem, tradycyjnie nakrywa się go też białym obrusem. Wyhodowana wcześniej rzeżucha ozdobiona pisankami lub kurczaczkami będzie dekoracją wpisującą się w świąteczny klimat.

 

W niektórych regionach, np. na Śląsku na Wielkanoc, rodzice chowali w domu lub ogrodzie koszyczki ze słodyczami dla dzieci. Te prezenty przynosić miał zajączek. Zwyczaj ten obecnie rozpowszechnił się w formie obdarowywania się w tym dniu drobnymi upominkami, tzw. zajączkami.

Przeczytaj więcej o Wielkanocy:

Niebanalne pisanki

Tradycja malowania jajek

Co wkładamy do święconki

Jak stworzyć kolorowe pisanki

Wielkanocna święconka

Zdobienie pisanek brokatem

Jak zrobic wydmuszkę

Przeczytaj artykuły o dwóch pracowniach tworzących przepiękne pisanki:

Pracowni Artwilk

Bombkarni