Jak wygląda purchawica olbrzymia? Niektórym przypomina napompowaną piłkę, a innym mozzarellę wyjętą z zalewy lub kulkę styropianu. Cokolwiek widzicie, patrząc na tego grzyba, zapamiętajcie go dobrze, gdyż warto go zbierać przy każdym wyjściu do lasu. 

Purchawka jadalna - co warto o niej wiedzieć?

Wielu grzybiarzy, przy pierwszej styczności z tym grzybem, zastanawia się, czy purchawka olbrzymia jest jadalna? Spieszymy więc z wyjaśnieniem, aby raz na zawsze rozwiać wszystkie wątpliwości. Mimo nietypowego wyglądu grzyb ten jest jadalny. Należy jednak zapamiętać, aby że zbieramy tylko młode owocniki o śnieżnobiałym kolorze i twardej strukturze. Stara purchawica mięknie i zaczyna zmieniać kolor na brązowy, a wtedy już nie nadaje się do jedzenia. 

Czasznica olbrzymia - właściwości

 Chociaż utarło się, że grzyby nie mają zbyt wielu właściwości odżywczych, to ta leśna biała kula kryje w sobie wiele dobroczynnych składników. Znajdziemy w niej między innymi duże ilości błonnika, bogactwo białka, sporą dawkę witamin z grupy B, a także minerały, takie jak jod, fosfor, miedź czy potas. Co więcej, grzyb ten ma właściwości bakteriobójcze i przeciwnowotworowe. Jest także polecany w walce z miażdżycą i podwyższonym poziomem cholesterolu.

Czasznica olbrzymia - przepisy

Czasznica wyróżnia się też wyjątkową konsystencją. Po usmażeniu zyskuje strukturę puszystego naleśnika, przypominającego w smaku pieczarkę, ale o znacznie intensywniejszej i głębszej nucie. Jak przyrządzić purchawicę olbrzymią? Sposób przygotowania nie różni się niczym od innych grzybów. Wystarczy ją dokładnie oczyścić, a następnie pokroić, obtoczyć w panierce i usmażyć. W ten sposób w kilka chwil mamy gotowy obiad dla całej rodziny. Jeśli jednak macie więcej czasu, możecie wyczarować z tego grzyba pyszny farsz, sos lub zupę.