Paprykę można spokać w wielku odmianach i w różnych formach gotowych do spożycia. Mogą być konserwowe, świeże, w zalewie oliwnej, w formie zmielonej lub w postaci suszonych płatków.

Paprykę w każdej formie można używac do dań surowych i gotowanych.

Historia papryki rozpoczyna się ok XVI w. jako pierwsze znane były odmiany amerykańskie, które przenikały stopniowo do Europy.

Do dziś papryka jest niezwykle popularnym składnikiem w kuchni węgierskiej, stosowana jako dodatek do gulaszu lub leczo.

Obecnie popularne w Polsce odmiany to:

-papryka zwyczajna (tzw. całoroczna)

-papryczka chilli

-papryka jalapeno

Korzyści zdrowotne

Papryki są bogatym źródłemwitaminy C iA oraz silnych antyoksydantów. Skutecznieneutralizują wolne rodniki,które przemieszczając się w organizmie mogąpowodowaćuszkodzenia komórek. Regularne spożywanie papryki zmniejsza też poziom cholesterolu.


Wybóri przechowywanie

Nalezy wybierać okazy o intensywnej barwie. Ich skóra powinna być jędrna, bez plam, skaz, wgnieceń czy marszczeń.Łodygipowinnywyglądać świeżo i mieć mocno zielonkawy odcień.Papryki dotępne sa przez cały rok, jednak w ich najwiekszy wybór obwituje okres letni i wczesno jesienny.

Papryki należy przechowywać w dolnych partiach lodówki, najlepiej w specjalnym pojemniku na warzywa. Takie przechowywanie może trwać do tygodnia.

Od kuchni:

Papryka idealnie sprawdza się w kuchni. Mozna ją chrupać jako przekąskę z dodatkiem hummus lub ziołowym dipem. Nadaje się także ajko dodatek do dań jedno garnkowych i mięs. Popularnym daniem stała się tez papryka nadziewana, zarówno w wersji mięsnej jak i wegetariańskiej.

Ja przygotowałam wołowinę z połączeniem dwóch rodzajów papryk (zwycznajen i chilli) przepis znajdziecie tutaj:

http://kuchnia.bobyy.pl/przepis/wolowina-po-peruwiansku

Karolina B.

Zobacz spis wszystkich artykułów Warzywne ABC