Plusy

Jest bezpieczna dla serca

Możesz ją pić bez ograniczeń, również wieczorem, bo nie zawiera pobudzającej kofeiny. Z tego samego powodu jest bezpieczna dla chorych na serce, dzieci i kobiet w ciąży.

Dostarcza błonnika

Dwie-trzy filiżanki kawy zbożowej pokryją połowę dziennego zapotrzebowania na błonnik. Ogranicza on wchłanianie tłuszczu w przewodzie pokarmowym, a w towarzystwie sporej ilości wody pęcznieje w jelitach, dając poczucie sytości.

Uzupełnia poziom mikroelementów

Łyżka stołowa kawy zbożowej dostarczy Ci 1/5 dziennej dawki selenu i magnezu. Selen to jeden z najskuteczniejszych przeciwutleniaczy, a magnezu potrzebujesz, aby radzić sobie ze stresem.

Minusy

Ma wysoki indeks glikemiczny

Kawa zbożowa zawiera węglowodany proste, dlatego jej indeks glikemiczny wynosi 50. Dla porównania IG batona czekoladowego to 65. Im wyższe IG, tym szybciej po jego zjedzeniu Twój organizm „przerabia” go na energię, a Ty

znowu jesteś głodna.

Zawiera dużo kalorii

Łyżka kawy zbożowej ma ok. 64 kalorii. Wypijając trzy kawy dziennie, dostarczasz sobie tyle kalorii, ile ma duży banan.

Nasz werdykt

Kawę zbożową możesz pić bez względu na wiek i porę dnia, bo nie zawiera kofeiny. Dostarcza Ci odchudzający błonnik i cenne pierwiastki, ale nie przesadzaj z jej ilością, bo jest kaloryczna i może zwiększyć Twój apetyt.

Przeczytajcie inne informacje o zdrowym odżywianiu