Plusy

Jest lekkostrawny

Kajzerka ma mniej błonnika, dlatego strawisz ją łatwiej niż grahamkę. Jasne pieczywo powinny jeść zwłaszcza osoby, które chorują na zespół jelita wrażliwego lub cierpią na biegunki.

Można go zamrażać

Jasne pieczywo po rozmrożeniu będzie tak świeże, jak po kupieniu. Ciemny chleb jest wilgotniejszy i pod wpływem niskiej temperatury traci wodę. Po wyjęciu z zamrażalnika będzie się więc kruszył.

Niezbędny w kuchni

Z jasnego pieczywa możesz sama w domu zrobić tartą bułkę. Będziesz wtedy pewna, że zawiera ona tylko naturalne składniki i jest zdrowa. Bez kajzerki czy bułki trudno się też obyć, przygotowując niektóre potrawy, np. pasztet drobiowy czy grzanki do zupy.

Minusy

Ma więcej chemicznych dodatków

W jasnym chlebie są często „ulepszacze”, np. konserwanty. Mają one przedłużyć jego trwałość, ponieważ białe pieczywo psuje się szybciej od ciemnego. Często dodawane są też do niego spulchniacze, np. dwuwęglan sodu, który sprawia, że bułka jest miękka i apetycznie wygląda.

Sprzyja tyciu

Ma indeks glikemiczny wyższy od czekolady. Dlatego Twój organizm na jasne pieczywo reaguje tak, jak na słodycze. Gdy często sięgasz po słodkie bułki, dochodzi do wahań cukru we krwi, co może sprzyjać cukrzycy.

Przeczytajcie inne informacje o zdrowym odżywaniu