Kotlety schabowe w towarzystwie ziemniaków z wody i kapusty kiszonej lub surówki z marchewki podbijają serca dorosłych i dzieci. Niektórzy preferują je w formie zdecydowanie cieńszej, inni wolą z kolei grube płaty mięsa z kością. 

Jak przygotować panierkę do schabowych? 

Idealny kotlet schabowy powinien być dość cienki i miękki w środku, a do tego równomiernie wysmażony na złoto-brązowy kolor z delikatną panierką tworzącą charakterystyczne bąble. W tej panierce właśnie cały jest ambaras. Zazwyczaj przygotowuje się ją z bułki tartej i rozkłóconego jajka. Jeżeli zależy wam na apetycznych bąblach, powinniście dodać do niej jeszcze mąkę. Duże znaczenie ma tu jakość bułki. Niektóre dostępne na rynku produkty są wyjątkowo ostre i gruboziarniste. Kupując bułkę tartą w sklepie, powinniście przesiać ją jeszcze przez sitko, by wyszła jak najbardziej miałka. 

Jak smażyć kotlety, by panierka nie odpadała? 

Jeśli zależy wam na pysznej i chrupiącej panierce, zwróćcie uwagę na odpowiednie smażenie kotletów. Liczą się tutaj trzy rzeczy: temperatura oleju, jego ilość oraz przewracanie. Schabowe smaży się na sporej ilości oleju, takiej, która będzie sięgała do połowy wysokości kotletów. Tłuszcz powinien być mocno rozgrzany, gdy mięso trafia na patelnię. Wysoka temperatura sprawia, że kotlet nie nasiąka tłuszczem, a bułka się nie rozpuszcza. Kolejną rzeczą jest przewracanie kotletów podczas smażenia. Jeżeli będziecie nimi ciągle obracać, to panierka nie tylko nie będzie chrupiąca, ale co gorsza może zacząć się rozpadać. Schabowe powinno się smażyć tylko po jednym razie z każdej strony

Co zrobić, by kotlety schabowe były soczyste w środku? 

Jakbyście się nie starali, nie zrobicie soczystych kotletów ze starego mięsa. Warto poszukać naprawdę dobrego produktu. Kawałek schabu z młodej świni powinien być jednolicie i nieskazitelnie różowy. Tylko takie mięso zapewni wam sukces w temacie miękkości i wilgotności schaboszczaka. Takie mięso kupicie w sprawdzonym sklepie mięsnym lub u rzeźnika.