Wigilię jak co roku spędzamy u teściów, tak już się utarło. Teściowa przejęła pałeczkę i sprawia jej dużo radości gdy widzi nas wszystkich przy  stole;)


Na Wigilijnym stole jest 12 potraw, nietóre zapewne znacie, inne postaram się Wam przybliżyć.
1. Kompot z suszu z makronem, tą potrawę nie trzeba chyba nikomu "przedstawiać"
2. Ryba w musztardzie - panierowane filety w sosie musztardowym zapiekane w piekarniku
3. Dla dzieci panierowana ryba
4. Kapusta z grochem
5. Kapusta z grzybami
6. Makaron z makiem
7. Śledzie,
8.Grzyby w cieście, bardzo lubimy tą potrawę. W skrócie - grzyby suszone ugotowane potem dodane do ciasta i usmażone;)
9. Pierogi z kapustą i grzybami
10.Pieczarki panierowane
11. Moczka, to typowo śląskie danie. W każdym domu Moczka jest inna, jednak stałym elementem jest tutaj piernik. U nas podaje się jako deser, w innych domach widziałam podaną jako zupa;)
12. Zupa grzybowa z kaszą, u nas z kaszą jęczmienną

Ja zwykle zajmuję się wypiekami. Przynoszę coś słodkiego, ciastka maślane dekorowane w motywy świąteczne. Tutaj córka bierze czynny udział w przygotowaniach, razem dekorujemy, jest przy tym wiele śmiechu i radości. Staram się, aby córka kultywowała tradycję przygotowań w Święta. Doceniała wspólne chwile z rodziną. Większość ludzi teraz po prostu woli gdzieś wyjechać. Piekę struclę makiem, robię słodkie Ule.
U nas czas Świąt - Wigilia to czas wybaczania, spędzania czasu razem, wspominania, czerpania radości ze wspólnie spędzanego czasu.


Zanim zasiądziemy do stołu czekamy na pierwszą Gwiazdkę, następnie dzielimy się opłatkiem, składamy życzenia. W tle słychać kolędy, a MY kosztujemy wszystkich przygotowanych potraw.
Po kolacji czas na rozpakowanie prezentów, na ten moment czeka córka. Cieszy  ją każda drobnostka, nie liczy na jakieś WIELKIE Pudełko, najbardziej docenia prezenty zrobione przez nas samych, drobiazgi - ma do nich sentyment i przechowuje je skrupulatnie u siebie w szafie.

Tak u nas wygląda Wigilia, co roku przebiega w przyjaznej atmosferze i dosłownie pochłaniamy wolny - wspólnie spędzony czas. W dobie dzisiejszej gonitwy za pieniądzem, niestety trudno o Te chwile.

Pozdrawiam,

Magda