Przynajmniej parokrotnie w ciągu dnia zagotowujecie wodę w czajniku? Przyrządzony wrzątek na herbatę, kawę czy zioła, to podstawa codziennego menu. Niestety, w większości czajników dochodzi do zbierania się pokaźnej ilości kamienia. Osad utworzony z minerałów pochodzących z wody jest białawy, lekko kremowy. Im woda bogatsza w składniki mineralne, tym częściej istnieje ryzyko gromadzenia się cząsteczek na grzałce i ściankach. Zabrakło wam kwasku cytrynowego, a nie chcecie stosować octu? Wypróbujcie naszą metodę, a już nie wrócicie do poprzedniej. Czajnik będzie czysty i unikniecie nieprzyjemnych zapachów.

Jak wyczyścić czajnik z kamienia – bez octu?

Zapach octu może być zbyt intensywny w doczyszczaniu czajnika, zwłaszcza gdy używamy tego spirytusowego. Jabłkowy, sporządzony na bazie skórek, może być jego dobrym zamiennikiem, jednak sam smrodek wciąż na długo pozostanie w naczyniu i po nim. Ciekawą metodą, która nie pozostawia przykrych zapachów, jest użycie coli.

Wystarczy wlać szklankę tradycyjnej gazowanej coli do czajnika i zalać odrobiną wody, a następnie zagotować tak, jak zwykle Już po jednym przegotowaniu usuniecie niechciany kamień. Po takim zabiegu trzeba już tylko przepłukać czajnik kilkakrotnie wodą, a będzie jak nowy. Czynność można powtórzyć, jeżeli stopień zabrudzenia osadem jest dość pokaźny.

Jeżeli nie macie coli w domu, wypróbujcie sposób z gazowanymi napojami na bazie cytryny lub kwasku cytrynowego. Również zagotujcie i wymieszajcie je z niewielką ilością wody. To skuteczna metoda, którą możecie stosować wymiennie.

Jak zapobiegać osadzaniu się kamienia w czajniku?

Najlepszym sposobem na to, aby w czajniku nie powstawał zbyt szybko osad z kamienia, jest zainwestowanie w dzbanek filtrujący. Dzięki wymiennym wkładom na bazie węgla aktywnego w regularny sposób oczyścicie wodę z nadmiaru substancji tworzących nieprzyjemną białą pokrywę. Niestety, dzbanki, w których pozostawimy kamień na dłużej, niszczeją. Ich regeneracja często bywa niemożliwa, co skutkuje kupnem kolejnego czajnika.

Kolejnym ważnym aspektem jest smak ulubionej kawy czy herbaty – przez ten niechciany dodatek jej aromat już nie jest taki sam. Dobrym sposobem jest przetarcie ścianek dzbanka sokiem z cytryny i pozostawienie na około 15 minut. Zwilżcie ręczniki papierowe wodą i nałóżcie na ścianki. Dzięki temu szybko zbierzecie zgromadzony osad, który dopiero zaczyna się tworzyć.