Z badania przeprowadzonego kilka lat temu na zlecenie IKEA wynikało, że 60% polskich kuchni jest aranżowanych w kształcie litery I lub L. Można się domyślać, że ta tendencja niewiele się zmieniła przez ostatnie lata. Jednak zawsze wysoko w tych rankingach plasuje się również kuchnia w kształcie U. Tak zaplanowana przestrzeń pozwala połączyć wysoką funkcjonalność i oryginalny, niebanalny design.

Zabudowa kuchni w kształcie litery U pozwala na wiele różnych wariantów projektowych i to niemal w każdym stylu, a szczególnie w nowoczesnym, który wybiera 43% Polaków. Podpowiadamy, jak zaprojektować kuchnię w kształcie litery U zarówno w dużym, jak i małym pomieszczeniu, a także, jakie wyposażenie wybrać do takiej kuchni.

Jak zaprojektować kuchnię w kształcie litery U?

Kuchnia w kształcie litery U jest najczęściej wybierana w pomieszczeniach o kształcie prostokąta lub kwadratu. Dlatego zanim podejmie się decyzję o tym, jaki układ zostanie wybrany, warto dokładnie wymierzyć kuchnię. To ułatwi wybór aranżacji i pozwoli na drobiazgowe zaplanowanie poszczególnych elementów wyposażenia. Dzięki temu, że do dyspozycji są dwie dłuższe ściany i jedna krótsza, można łatwiej zaaranżować zabudowę i zapewnić przestrzeni właściwą ergonomię.

Oczywiście trzeba przy tym pamiętać o zachowaniu trójkąta roboczego w kuchni (mycie, gotowanie, przechowywanie żywności). Chodzi tutaj o odpowiednie usytuowanie trzech głównych elementów wyposażenia każdej kuchni (na wierzchołkach trójkąta): zlewu, kuchenki i lodówki. Poszczególne strefy powinny zostać rozmieszczone zgodnie z kolejnością czynności wykonywanych w czasie przyrządzania posiłków: wyjęcie produktu spożywczego (lodówka), oczyszczenie/umycie produktu (zlew) i gotowanie (kuchenka).

Planując rozstawienie szafek kuchennych, należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości między nimi. Między dwoma rzędami takich szafek ustawionych naprzeciwko siebie powinno być co najmniej 90 cm wolnej przestrzeni, chociaż najwygodniejsza odległość to 120 cm. Do tego, aby trójkąt roboczy spełnił swoje zadanie funkcjonalne, odległości między jego wierzchołkami również nie mogą być zbyt duże. Między zlewem a kuchenką oraz między zlewem a lodówką należy zachować od 120 cm do 210 cm, natomiast między lodówką a zlewem – od 120 cm do 270 cm.

Zobacz ofertę na: szafki kuchenne IKEA

Aneks kuchenny w kształcie litery U

44% Polaków ma kuchnię otwartą. Również w takiej przestrzeni można bez problemu zaaranżować rozstawienie w kształcie litery U. Obecny duży wybór mebli na rynku pozwala na swobodę projektowania. Kuchnia w kształcie U otwarta na salon jest wygodna i estetyczna, umożliwia swobodne korzystanie z poszczególnych stref, a do tego powiększa optycznie przestrzeń, co nieraz bywa istotne.

Istotne jest to, że aneks kuchenny w kształcie litery U można zróżnicować pod kątem wysokości wybranych szafek. Aneks taki jest specyficzną przestrzenią, która rządzi się określonymi prawami. Nie stosuje się raczej rozwiązania aranżacyjnego, które zamykałoby tę przestrzeń całkowicie i naśladowało kuchnię zamkniętą. Oczywistym powodem jest mały metraż aneksu, a do tego jego zadaniem jest zwiększanie przestrzeni poprzez połączenie z salonem lub jadalnią. W tej sytuacji popularnym układem aranżacyjnym jest stosowanie wysokiej zabudowy od strony ściany, a niskiej naprzeciwko, nie zamykając tym samym przestrzeni.

Duża kuchnia z wyspą

Jeśli przestrzeń kuchni jest duża, warto zastanowić się nad umieszczeniem w niej wyspy. To nawiązanie nieco do stylu amerykańskich aranżacji. Wyspa doskonale wkomponuje się właśnie w kuchnię na wzór litery U i jednocześnie zwiększa mocno funkcjonalność przestrzeni. Duża kuchnia z wyspą to dobry pomysł na zwiększenie przestrzeni roboczej, a ponadto modne rozwiązanie. Do tego okazuje się, że 37% Polaków marzy o kuchni z wyspą.

Umieszczając wyspę w kuchni, trzeba jednak pamiętać o tym, żeby zachować między nią a szafkami odległość nie mniejszą niż 90 cm. Sama wyspa może mieć wiele zastosowań. Dzięki niej zyskuje się dodatkowy blat roboczy, ale także może być traktowana jako barek. Trzeba jednak zwrócić uwagę, żeby wysokość takiej wyspy nie była niższa niż 90 cm.

Wyspa w kuchni o kształcie U może zastąpić również stół i tym samym pozwoli pozbyć się dodatkowego i zajmującego dużo miejsca elementu. Przy czym wysokość wyspy również musi być odpowiednia, żeby spełniła swoje zadanie jako miejsce do spożywania posiłków. Gdy użytkownicy będą siadali na hokerach, wyspa powinna mieć około 110 cm wysokości.

Można potraktować wyspę również jako dodatkowy schowek lub miejsce do przechowywania różnych sprzętów. Warto zamontować w wyspie szuflady, półki lub szafki. Dzięki temu zyska się dodatkowe miejsce na przechowywanie na przykład sztućców. W wyspach można także ukryć pojemniki na śmieci IKEA bądź worki do segregacji odpadów.

Mała kuchnia w kształcie litery U

Kuchnia w kształcie litery U dobrze sprawdza się nie tylko w dużej przestrzeni, ale i w małej. Można zatem określać ją jako uniwersalne rozwiązanie. Mała kuchnia w kształcie litery U to najlepsza opcja, gdy użytkownikom zależy na praktycznym zagospodarowaniu przestrzeni. Taki układ mocno zwiększa komfort korzystania z kuchni oraz zapewnia jej wysoką funkcjonalność. Przygotowywanie posiłków staje się wtedy dużo łatwiejsze i przyjemniejsze.

Jak zaaranżować małą kuchnię w kształcie litery U? Trzeba pamiętać przede wszystkim o tym, że do wykorzystania jest mała przestrzeń, co narzuca pewne ograniczenia i oznacza konieczność rezygnacji z niektórych rozwiązań doskonale sprawdzających się w dużej kuchni. Na przykład w małej przestrzeni nie sprawdzi się górny rząd szafek. Najlepiej ograniczyć się do dolnego rzędu, rezygnując z zabudowy wysokiej. Wtedy uniknie się wrażenia przytłoczenia, a mała kuchnia stanie się bardziej przestronna. Do tego akcesoria kuchenne IKEA w takiej przestrzeni najlepiej przechowywać w specjalnych pudełkach i wózkach.

Nowoczesna kuchnia w kształcie litery U

Kuchnia w kształcie litery U dobrze sprawdza się tak naprawdę w każdym stylu. Dominuje jednak w nowoczesnej aranżacji. Taki design umożliwia dodatkowe, nieoczywiste rozwiązania. Nowoczesna kuchnia w kształcie litery U pozwala na przykład na śmiałe zabudowanie przestrzeni, ale trzeba unikać jej „przeładowania”. Warto postawić na barek pod oknem. Sprawdzi się to zarówno w wąskim, jak i szerokim pomieszczeniu. Przy takim barku można użyć do siedzenia hokerów albo stołków bez oparcia, które uda się schować pod blatem. Do przygotowania barku warto też wykorzystać ciąg dolnych szafek.

Innym ciekawym wariantem nowoczesnej aranżacji jest umieszczenie zlewu i kranu przy oknie. To z jednej strony zapewnia dodatkowe naturalne oświetlenie, a z drugiej uprzyjemnia codzienne czynności w kuchni, dzięki możliwości spoglądania przez okno. W nowoczesnej aranżacji dobrym rozwiązaniem jest także umieszczenie kuchenki i lodówki w bocznych rzędach szafek.
Kuchnia w kształcie litery U to szansa na wysoką funkcjonalność przestrzeni oraz wygoda prac kuchennych. Taka zabudowa pozwala również dostosować kuchnię do ulubionego wystroju.