Nie ma lepszego dania na wiosnę niż kalafior z omastą z masła i bułki tartej, z kefirem do popicia. Kalafior to też doskonałe warzywo na zupę, do dań jednogarnkowych, gulaszu czy, po ugotowaniu i zblendowaniu, na placki i kotlety. Zjecie go również jako surówkę, startego na drobnych oczkach z przyprawami lub, ugotowanego i utłuczonego z odrobiną gałki muszkatołowej i masła jako puree, które z powodzeniem zastąpi ziemniaczane.

Jednak nawet jeśli samego kalafiora zjecie błyskawicznie, zapach unoszący się w całym domu po gotowaniu będzie wam o nim jeszcze długo przypominać. Kalafior, podobnie jak brokuły i cebula, zawiera sporo związków siarki, które odpowiedzialne są za smrodek. Zwykle mieszkanie potrzebuje porządnego wietrzenia, a kuchnia intensywnie pracującego okapu, by się go pozbyć. Istnieje jednak sposób na mniej dokuczliwe objawy gotowania kalafiora.

Jak ugotować kalafiora, żeby nie śmierdział?

Potrzebujecie trochę wody, miski i folii do pieczenia w piekarniku. Kalafior przygotowany według tego patentu zamiast w garnku wyląduje w takim pakunku. Woreczek rozłóżcie w miseczce. Z kalafiora wytnijcie głąb, włóżcie warzywo do worka foliowego, zalejcie wrzątkiem, dodajcie też łyżkę soli i łyżeczkę cukru. Szczelnie zawiążcie lub zamknijcie woreczek i zostawcie na 10-15 minut. W tym czasie kalafior się „zaparzy”, ale nie rozgotuje - pozostanie al dente. Po wyjęciu z worka wystarczy podzielić go na różyczki i podawać. Takiego kalafiora możecie również zblendować i usmażyć jak kotlety lub zrobić z niego zupę krem. 

Inne metody na gotowanie kalafiora

Jeśli nie macie worka lub nie chcecie go stosować, istnieją również inne sposoby na gotowanie kalafiora bez „smrodku”. Warzywo dobrze jest przed gotowaniem schłodzić mocno w lodówce lub wręcz wymrozić w zamrażarce. Ten sposób możecie też zastosować przy brokułach, które podobnie jak kalafior, zawierają sporo siarki. Dzięki temu podczas gotowania będzie wydzielać się mniej siarki. Bardzo zimna cebula po wyjęciu z lodówki również będzie wydzielać mniej drażniących oczy olejków eterycznych.

Podczas gotowania kalafiora w garnku możecie też dodać suchą skórkę chleba i łyżkę cukru. Innym skutecznym sposobem na zmniejszenie nieprzyjemnego zapachu jest gotowanie kalafiora w wodzie z dodatkiem 3-4 liści laurowych, soku z połowy cytryny, łyżeczki cukru i 2 łyżeczki soli - na tak przyprawioną wodę wrzućcie kalafiora i gotujcie przez 10-15 minut, a przykry zapach po gotowaniu kalafiora nie pojawi się w mieszkaniu.