Według portalu ngo.pl, kupujemy za dużo, nie sprawdzamy na bieżąco daty ważności produktów i zdarza nam się przeoczyć moment, gdy jedzenie się zaczyna psuć, a także nie zdążamy przerobić poczynionych spożywczych sprawunków. To właśnie najczęstsze przyczyny wyrzucania żywności. Skoro jednak już jesteśmy tego świadomi, to dużo – teraz czas na działanie, by zapobiegać marnowaniu jedzenia. Polecamy wam szczególnie jeden prosty trik…

Najlepszy sposób na przechowywanie i niemarnowanie jedzenia – mrożenie! 

Aby zmniejszyć ilość wyrzucanego jedzenia, warto zapoznać się z filozofią #zerowaste lub #lesswaste (zero marnowania i mniej marnowania). Zawiera się ona w zasadzie pięciu R – z ang. Refuse, Reduce, Reuse, Recycle, Rot, czyli Odmawiaj, Ograniczaj, Użyj ponownie, Oddaj do recyklingu, Kompostuj. Ale to nie wszystko – my namawiamy, by dołożyć do tego kolejny punkt: mądrze przechowuj, a co za tym idzie – zamrażaj. 

Bo właśnie zamrażanie to świetny sposób na to, by ograniczyć marnowanie jedzenia. Mrozimy nadwyżkę zakupów, zapasy sezonowych owoców lub warzyw czy nadmiarową ilość przygotowanych gotowych dań. To najlepszy sposób na bezproblemowe przechowywanie, pozwalające zachować w produktach ich cenne właściwości odżywcze. 

Przysmaki z mrożonek

Dzięki samodzielnemu mrożeniu możemy się cieszyć niesezonowymi potrawami bez rujnowania portfela. Ale w sklepach jest dostępnych również wiele gotowych produktów i dań. Możemy wybierać między produktami jednorodnymi a mieszankami wieloskładnikowymi. Co ważne, ceny mrożonek są stabilne i nie zależą od sezonu tak bardzo, jak ceny świeżych produktów.

Gotowe mrożonki pomagają w niemarnowaniu jedzenia – nie musimy przecież używać całej mrożonki – możemy spokojnie wykorzystać niezbędną część, a resztę zawartości opakowania wrzucić z powrotem do zamrażarki!

A oto sprawdzony przepis, który wykorzystuje gotową mrożonkę:

Warzywa po chińsku z orzechowym dzikim ryżem

Dla 3 osób
Czas przyrządzania: 30 minut

Lista zakupów:

Mieszanka chińska Hortex – 1 opakowanie

100 g dzikiego ryżu

50 g orzechów laskowych

25 ml octu ryżowego lub winnego

3 łyżki masła

2 łyżki sosu sojowego

1 łyżka cukru

1/2 łyżeczki gałki muszkatołowej

1 szczypta cynamonu

3-4 łyżki oleju

pieprz

 

Wykonanie: 

Ryż ugotuj zgodnie z instrukcją na opakowaniu, odcedź i ostudź.

W dużej patelni (najlepiej w woku) rozgrzej 3-4 łyżki oleju, dodaj mieszankę chińską i smaż na dużym ogniu ok. 10 minut ciągle mieszając. Dodaj przyprawy, sos sojowy, cukier i ocet.  Całość wymieszaj i jeszcze chwilkę duś.

Na patelni rozgrzej masło, dodaj posiekane orzechy i smaż je kilka minut na wolnym ogniu. Dodaj ryż, warzywa i mieszając duś całość kilka minut, tak aby smaki się wymieszały.

Smacznego!

3 produkty, o których nie wiedziałaś, że uwielbiają mrożenie

Mrozimy najczęściej chleb, bułki, mięso, owoce i warzywa. Ale wciąż wydaje nam się, że niektórych produktów nie należy wrzucać do zamrażarki. Oto nieoczywiste jedzenie, które wbrew obiegowym opiniom można przechowywać dłużej, mrożąc:  

  • JAJKA Aby zamrozić surowe jaja, oddziel białka od żółtek. Białka przechowuj w zamrażarce w hermetycznym pojemniku, żółtka najpierw wymieszaj z 1/8 łyżeczki soli i zamknij w hermetycznym pudełku. Aby rozmrozić jajka, wstaw je na jedną noc do lodówki lub powoli rozmrażaj pod zimną wodą. Uwaga, jajka, które zostały rozmrożone używamy jedynie do potraw gotowanych.
  • AWOKADO Obierz i pokrój awokado na kawałki, po czym wrzuć do torebki spożywczej. Po rozmrożeniu tekstura awokado nie jest zbyt apetyczna, najlepiej więc dokładać owoc do potraw o większej liczbie składników. 
  • LUKIER Jeśli po pieczeniu pierniczków czy ciasteczek zostaje ci zwykle pyszny lukier, śmiało przekładaj go do torebki spożywczej i wkładaj do zamrażarki. Tak może być przechowywany nawet przez kilka miesięcy.