Wracamy po dwutygodniowej wakacyjnej przerwie do Kulinarnej ligi mistrzów, wypoczęci i dobrze nastawieni do nowych wrażeń kulinarnych. Ruszamy!

Nie powiecie mi, że nie zastanawialiście się chociaż przez 5 minut, co oznaczabilbord enigmatyczny napis na bilbordzie obok domu i marketu: „Pascal kontra Okrasa”. Ja muszę się przyznać, że nabrałam się, myśląc przez dobrych kilka dni, że będzie to nowy program kulinarny. Nic bardziej mylnego, i chyba nikt z nas nie spodziewał się, że będzie to tym, czym się okazało ;)

O Pascalu Brodnickim już pisałam, więc chyba przyszedł czas na Karola Okrasę – młodego polskiego szefa kuchni, dla którego gotowanie jest jedną z najpiękniejszych rzeczy, jakie wyobraża sobie w życiu, jak mówi w jednym z wywiadów.

okrasaUrodził się w 1978 roku w Białej Podlaskiej, tam też podglądał w kuchni swoją mamę i babcię, co wspomina jako pierwszy krok do pracy kucharza. Za namową swojej mamy, poszedł do technikum gastronomicznego w Warszawie, po skończeniu którego postanowił kontynuować kształcenie w tym kierunku, wybierając studia na wydziale żywienia człowieka. Zaczynał od praktykanta, poprzez kucharza śniadaniowego (wstawanie o 3 rano, żeby zdążyć do pracy!) i pracy w hotelu Jan III Sobieski, doszedł do posady szefa kucgotuj z okrasąhni w Bristolu, gdzie pracował do 2008 roku.

W międzyczasie, w 2003 roku, wygrał casting i nawiązał współpracę z telewizją poprzez program „Kuchnia z Okrasą”, potem były jeszcze „Smaki czasu z Karolem Okrasą”, a obecnie wspomniana na początku reklama.

Okrasa postanowił jednak postawić na własny biznes i otworzył autorską restaurację Platter w warszawskim hotelu InterContinental, chce tym samym platterprzełamać awersję Polaków do korzystania z hotelowych restauracji.

okrasa z rodzinąMówi, że najważniejsze w pracy kucharza jest poświęcenie, wkładanie całego siebie w przygotowywane potrawy, tego samego wymaga też od swoich pracowników.

Prywatnie jest mężem i ojcem, a w planach ma napisanie książki kulinarnej oraz dalszą drogę kształcenia pod okiem mistrzów. Jednym kucharzy, którzy inspiruje go najbardziej, jest Gary Rhodes , prezentujący znakomitą technikę kucharską, o którym przeczytacie za tydzień :)