Zgodnie z tradycja na wielkanocnym stole wśród słodkich propozycji pojawia się pascha. To wschodni zwyczaj podawania twarogu (wiejskiego, tłustego) z dużą ilością bakalii i orzechów. Pascha ma kształt stożka, nawiązujący do wyglądu grobu Chrystusa. Ta piękna, wielkanocna tradycja dziś adaptowana jest też do diety roślinnej. Dla osób, które nie jedzą nabiału ze względów zdrowotnych lub etycznych, polecamy paschę w wersji roślinnej. Bazą do niej są orzechy – również wymagają odpowiedniego zmielenia na gładką masę. Jak sprawnie obchodzić się z orzechami nerkowca i migdałami? A jak zmielić szybko 3-krotnie ser biały na tradycyjną paschę? Maszynki do mielenia CompactPower Bosch to odpowiedź na oba te pytania! Nie zajmuje dużo miejsca, łatwo ją wyczyścić i spełnia kilka funkcji w kuchni. Szczegóły poniżej.

Pascha tradycyjna

Na wielkanocnym stole pascha najczęściej pojawia się jako serowy deser na zimno. Dekorowany bakaliami lub oblewany polewą czekoladową. Wersji, smaków i pomysłów na paschę może być sporo, ale wszystkie łączy ta sama baza. Domowy, dobrej jakości, 2-krotnie lub 3-krotnie mielony twaróg. Ser biały musi być aksamitny, dość tłusty i perfekcyjnie zmielony. Nie polecamy drogi na skróty z gotowym, zmielonym serem. Mieląc twaróg w domu, możemy dokładnie kontrolować jego konsystencję oraz prosty skład. Aby perfekcyjnie i sprawnie zmielić ser, możemy użyć sita ze stali szlachetnej do maszynki do zmielenia – neutralnego dla smaku produktów i łatwego w czyszczeniu.

Zmielony twaróg uzyskamy błyskawicznie - z maszynką CompactPower zajmuje to dosłownie kilka chwil. Wszystko dzięki mocy i wydajności urządzenia. Moc zablokowania silnika (Motor Block Power) na poziomie 2000 W gwarantuje dokładne przetwarzanie składników w bardzo krótkim czasie. Serowa masa będzie idealnie smakować z ulubionymi dodatkami, takimi jak bakalie i orzechy. Ciekawym dodatkiem będą też skórki cytrusów – kandyzowane w cukrze i własnym soku. Warto wiedzieć, że urządzenie CompactPower Bosch pomoże również błyskawicznie wycisnąć sok z cytrusów.

Przed podaniem na wielkanocny stół pascha z perfekcyjnie zmielonego twarogu może być polana lukrem (sok z cytryny i cukier puder z barwnikami sprawdzą się najlepiej), czekoladą albo posypana wiórkami kokosowymi.

Pascha wegańska

A jak zrobić paschę bez dodatku produktów podchodzenia zwierzęcego? Twaróg zastępujemy jakościowymi orzechami. W tym celu najpierw moczymy przez kilka godzin obrane migdały i orzechy nerkowca, a następnie mielimy – jednokrotnie lub dwukrotnie, aby uzyskać pożądaną konsystencję. Pomogą w tym też sita z zestawu CompactPower Bosch. Mają różną grubość (2,7 oraz 4 i 8 mm), dlatego pozwalają kontrolować stopień mielenia. Ponadto podobnie jak dwustronny nożyk zostały wykonane ze stali szlachetnej. Taka jakość urządzenia sprawia, że przyda się nie tylko przed jednymi świętami, ale posłuży na dłużej, do wielu potraw, w którym mielenie i rozdrabnianie jest etapem przygotowania.

Inny pomysł na wegańską paschę to… kasza jaglana. Gotowana na miękko, a następnie dokładnie zmielona z dodatkiem np. aromatu migdałowego lub pomarańczowego to smakowita baza do formy na świąteczny deser. Dekorujemy tak, jak lubimy – sprawdzą się migdały, skórki cytrusów, suszone owoce, a także świeże zioła jak mięta.

Smakowity wielkanocny stół

Jeśli mamy już plan na wielkanocną paschę w dwóch wersjach, warto rozpisać inne świąteczne specjały. Maszynka do mielenia CompactPower Bosch to pomocnik do przygotowania innych przepisów na Wielkanoc. Idealnie kremowy pasztet z królika? A może sernik krakowski? Wybierzcie odpowiedni przepis, zróbcie listę składników i do dzieła! 

W świątecznych przygotowaniach warto pamiętać o rozsądnym dysponowaniu produktami spożywczymi w kuchni. Problem nadmiaru jedzenia rozwiąże wygodny system próżniowy do przechowywania żywności marki Bosch. Nie tylko zaoszczędzimy czas i pieniądze, ale przede wszystkim zadbamy o składniki dań pełne witamin i smaku. System próżniowy do przechowywania to możliwość mądrego gospodarowana żywnością  - jedz zdrowo, przechowuj mądrze i nie marnuj. Nie tylko od święta! Szczegółowe informacje i wybór sprzętów na www.bosch-home.pl/systemy-prozniowe.

Artykuł powstał we współpracy z marką Bosch. Więcej informacji na www.bosch-home.pl/poznaj-marke-bosch/innowacje/nowoczesna-kuchania/maszynki-do-mielenia/compactpower