Drób, bo o nim mowa, to jeden z ważniejszych produktów używanych w gastronomii. Znany od dawien dawna, wykorzystywany jest podczas przygotowywania rozmaitych potraw. Wywar z kurczaka, kaczki czy gęsi często stanowi podstawę esencjonalnych zup, sosów czy gulaszy. Drób jest jednym z ciekawszych rodzajów mięsa. Różnorodność gatunków drobiu daje kucharzom wiele możliwości do zaprezentowania bogactwa jego smaku. Pieczona kaczka nadziewana jabłkami, pasztet  wykonany z podrobów drobiowych, rosół z gęsi to tylko kilka z przykładów dań, które możemy wykonać bazując na mięsie drobiowym. 

Drób jest jednym z popularniejszych mięs znajdujących się w codziennym jadłospisie wielu osób. Niskokaloryczny, delikatny w smaku, stanowi ważny produkt znajdujący się często na liście produktów spożywanych przez sportowców, osób świadomie odżywiających się czy też będących na diecie. Mięso z drobiu znajdziemy w większości sklepów spożywczych. Zarówno produkty na bazie mięsa drobiowego, jak i surowe elementy wielu gatunków drobiu zajmują znaczną część sklepowych półek. Wybierając odpowiedni dla nas gatunek drobiu pamiętajmy o tym, aby sprawdzić czy mięso jest świeże. Warto zapoznać się z etykietą, na której znajduje się m.in. informacja o dacie spożycia i miejscu pochodzenia mięsa. Ważnym elementem, na który warto zwrócić uwagę, są również certyfikaty jakości. Jednym z nich jest krajowy System Gwarantowanej Jakości Żywności, czyli QAFP. 

Zakupione mięso przechowujmy w zamkniętych pojemnikach. Pamiętajmy, aby spożywać je w terminie przydatności. Odpowiednio przyprawione i zamarynowane potrafi jeszcze bardziej wyeksponować swój smak, dzięki czemu możemy poznać bogactwo różnorodnych gatunków drobiu.

Więcej informacji można znaleźć na stronie https://pl.eu-poultry.eu/

Treść niniejszej kampanii promocyjnej wyraża poglądy wyłącznie jej autora, za którą ponosi on bezwzględną odpowiedzialność. Komisja Europejska ani Agencja Wykonawcza ds. Konsumentów, Zdrowia, Rolnictwa i Żywności (CHAFEA) nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za potencjalne wykorzystanie zawartych w niej informacji.