Między 16 a 30 czerwca 2022  przygotuj dowolną liczbę potraw według przepisu z serwisu przyslijprzepis.pl, zamieść zdjęcie i dodaj komentarz pod testowanym przepisem. Temat testowania na te dwa tygodnie to przepisy na powitanie lata -  może to być obiad, deser, ciasto lub napój! W edycji na 2022 wprowadziliśmy konkurs towarzyszący zabawie. Szczegółowy regulamin tutaj, a opis również poniżej.

Zabawa i konkurs Testowanie tematyczne przepisów polega na testowaniu wybranych przepisów zamieszczonych w serwisie przyslijprzepis.pl. Każda testowana potrawa musi być wykonana według przepisu, ale dopuszcza się niewielkie odstępstwa według pomysłu osoby testującej. W komentarzu do przepisu należy zawrzeć swoje uwagi, ewentualnie wprowadzone przez siebie zmiany lub propozycje zmian i dołączyć estetyczne zdjęcie wykonanej potrawy. Można polecić przepis innym użytkownikom, wciskając zielony przycisk „UGOTOWANE POLECAM” pod przepisem. W tym wątku należy zgłosić test podając autora, nazwę potrawy i link do przepisu.

Aby wziąć udział w zabawie należy:
1. Wybrać dowolny przepis zamieszczony na PP, który mieści się w kategorii „Powitanie lata” i wykonać potrawę według tego przepisu.
2. Zrobić zdjęcie wykonanej potrawy i zamieścić je pod przepisem - korzystając z funkcji Zdjęcia dania dodane przez innych użytkowników 

3. Pod przepisem dodać autorski, kreatywny komentarz zawierający opinię o potrawie, jej przygotowaniu, proponowanych modyfikacjach.
4. Zgłosić test w tym wątku podając autora i tytuł oraz aktywny link do przepisu.

Konkurs Testowanie Tematyczne Powitanie lata: Nagrody:

3 x książka „MasterChef Junior Siódma Polska edycja programu" od wydawnictwa Słowne (1 książka dla 1 laureata).

Konkurs Testowanie Tematyczne Powitanie lata - WYNIKI:

Książki „MasterChef Junior Siódma Polska edycja programu" od wydawnictwa Słowne otrzymują:

  1. AnetaJ za przetestowany przepis na Sos koperkowy z ziemniakami i jajkiem
  2. ewaeu za przetestowany przepis na kompot z truskawek (do słoików)
  3. ewoola za przetestowany przepis na brownies z truskawkami

MasterChef Junior. Siódma polska edycja programu
Praca Zbiorowa
Zapraszamy do kulinarnej podróży po świecie uczestników siódmej edycji MasterChef Junior!

W książce przedstawiamy najlepsze przepisy młodych szefów kuchni, które z pewnością zadowolą wszystkich wielbicieli  sztuki kulinarnej. Znajdziecie tu receptury zarówno na pyszne dania główne, np. zupę tajską czy zwariowany makaron z łososiem, jak i wyśmienite desery takie jak: sernik z mango czy gruszkę pięknej Heleny. Nie zabrakło także sprawdzonych sposobów na domowe przetwory.

Hela Kłobucka – która zajęła pierwsze miejsce – wraz z innymi uczestnikami programu dzieli się swoimi ulubionymi przepisami zarówno na nowoczesne, jak i tradycyjne potrawy. Dla niej gotowanie to nie tylko zaspokajanie głodu, lecz także świetna zabawa i sposób na wyrażenie siebie. Skorzystajcie z zaproszenia do kulinarnego świata, który jest pełen kolorów, zapachów i smaków, a może odkryjecie nową pasję…