Świąteczna atmosfera gości w waszych domach na długo przed świętami? W waszych puszkach już skrywają się pierniczki, które podjadacie do kawy czy herbaty? Jeżeli chcecie, aby na dłużej pozostały świeże i nie łamały zębów, koniecznie wypróbujcie ten patent.

Co zrobić, aby były miękkie po upieczeniu przez długi czas?

Klasyczne cieniutkie pierniczki są łatwe w przygotowaniu, które też nie zajmuje dużo czasu. Ich jedynym mankamentem jest to, że dość szybko twardnieją. Sekretem piekarzy i cukierników, dzięki któremu uzyskują miękkie pierniczki z dosłownie każdego przepisu, jest kilka kropel rumu. Wystarczy skropić nim ręcznik papierowy i włożyć go do puszki lub pojemnika, w którym będą znajdowały się pierniki. Możecie również skropić rumem dno puszki i położyć na nim niewielką podstawkę, aby zapewnić lepszą cyrkulację w środku.

Im więcej miodu użyjemy, tym ciasteczka będą twardsze i bardziej zwarte. Dobrze jest zastąpić go połową cukru lub ksylitolu, tak samo jak w przypadku piernika staropolskiego. To główna przyczyna twardnienia ciasta piernikowego, podobnie jak rodzaj mąki, którego do nich używamy. Te tradycyjne świąteczne wypieki z reguły powstają na mące żytniej, jednak obecnie domieszka pszennej nieco je zmiękcza.

Jak zrobić domową przyprawę do pierników?

Przyprawa do pierników to jedna z najprostszych, którą możecie wykonać sami w domowym zaciszu. Jest intensywniejsza, smaczniejsza i niezwykle aromatyczna. Możecie ją skomponować tak, aby uwypuklić najbardziej oczekiwane smaki. Te dostępne w sklepie mają wypełniacze w postaci mąki pszennej, która często znajduje się na drugim miejscu. Kolejnym z nich jest cukier, który wychodzi znacznie drożej przy tak małym opakowaniu. Poniżej znajdziecie idealne proporcje przyprawy, pasujące zarówno do piernika czy grzańca, jak i korzennych śledzi.

Przepis na domową przyprawę do pierników

Składniki:

  • 2 laski cynamonu,
  • 5 ziaren pieprzu,
  • gwiazdka anyżowa,
  • 2 ziarna kardamonu,
  • 4 goździki,
  • 5-6 ziaren kolendry,
  • 2 ziarna ziela angielskiego,
  • 1/4 gałki muszkatołowej.

Przygotowanie:

  1. Wszystkie składniki możecie przenieść do moździerza i delikatnie utłuc tłuczkiem.
  2. Lepszym i wydajniejszym sposobem jest przełożenie przypraw do młynka do kawy.
  3. Zmielcie je jak najbardziej miałko, aby móc dodać także do innych potraw.
  4. Najlepiej przechowywać ją w szczelnym słoiczku z gumką do 2-3 miesięcy.