Dość niezwykłym pomysłem jest tarta z truskawkami w wersji czekoladowej. Niezwykłym – bo zwykle truskawki łączy się z jasnym kremem: waniliowym lub cytrynowym. Ale wszyscy przecież wiemy, że nie ma to jak truskawki w czekoladzie i nie ma to jak ciasto czekoladowe. Dlatego deser łączący te dwie opcje musi być idealny. I może on pojawić się na naszych stołach jako czekoladowa tarta z truskawkami lub jako tarta z truskawkami i musem czekoladowym.

 

Bardziej tradycyjna tarta z truskawkami idealnie nadaje się na czerwcowe popołudnie i zdaje się przywoływać nastrój angielskiej wsi. Można ją jednak przygotować w specjalnej wersji: z zapiekanymi truskawkami i z ciastem również na wierzchu lub jako krucha tarta z mascarpone i truskawkami. Dzięki temu tarta po raz kolejny stanie się zupełnie nowym deserem.

Tarta z truskawkami – galaretka

Kolejny pomysł na to, by tarta z truskawkami była jeszcze inna niż poprzednio, to tarta z galaretką. Sztuczka polega na tym, że tężejącą galaretką smaruje się truskawki. Owoce nabierają dzięki temu pięknego, szklanego połysku i nieco innego smaku, który zdaje się być łagodniejszy. Galaretka może zostać użyta do kremu z mascarpone lub zmielonego twarogu sernikowego. Dzięki temu nadzienie nabierze smaku i będzie miało przedłużoną trwałość. Tarta z truskawkami może być polana po wierzchu tężejącą galaretką tworząc gładką taflę. Aby tarta z truskawkami mogła być z łatwością przełożona na ozdobną tacę warto upiec ją w formie z wyjmowanym dnem. Wtedy nie będzie problemu z dekoracją oraz z uronieniem choćby okruszka.

Tarta z truskawkami – ciasto francuskie

Poza tym, chociaż zazwyczaj tartę robi się na kruchym cieście (o czym możecie przeczytać w artykule o tarcie z owocami, w którym przy okazji znajdziecie trochę inspiracji na kolejne tarty), to można ją też zrobić na cieście francuskim lub półfrancuskim. Gotowe płaty ciasta można kupić w każdym supermarkecie, można się też samemu zmierzyć z przygotowaniem takiego ciasta. W każdym razie taka tarta na bazie ciasta francuskiego otwiera przed nami kolejne możliwości. Można wyłożyć formę francuskim ciastem, na to ułożyć truskawki zasypane cukrem, a na wierzchu zrobić ozdobną kratkę z ciasta i całość zapiec. A można też robić tartę z truskawkami tak, jak z kruchym ciastem, pamiętając, że francuska tarta z truskawkami będzie i tak miała zupełnie nowy smak!

 

Tarta z truskawkami – dekoracja

Zastanawiając się, w jaki sposób przyozdobić tartę z truskawkami można sięgnąć po różne inspiracje. Najprostszy sposób to sięgnięcie po zioła np.: mięta lub melisa podkreśli smak owoców. W zależności od wybranego nadzienia i możliwości podania, tarta z truskawkami może być posypana cukrem pudrem po wierzchu. Pięknie będą się prezentować uprażone płatki migdałów lub płatki jadalnych kwiatów np.: róży.

Ponieważ tarta truskawkowa niejedno ma imię, zobacz naszą galerię - tarta z truskawkami pojawia się w niej w aż 12 wersjach!

A jeśli tarta z truskawkami to dla Ciebie zbyt mało, koniecznie zobacz inne przepisy z truskawek!