Autorka - pani Maria Możdżonek zapewnia, że dzięki tej książce będziemy mogły poradzić sobie z wszystkimi wątpliwościami pojawiającymi się w kuchni, nauczymy się jak wybierać najlepsze produkty i jak je przechowywać, a do tego nauczymy się gotować zupy, przygotowywać desery, piec mięsa, przyrządzać ryby (a to wszystko podobno smaczne i zdrowe). A poznane tajniki sprawią, że będziemy chciały gotować! I to właśnie MY - KOBIETY, bo nie wiadomo czemu, ale wstęp adresowany jest do płci pięknej.

Książka, o której dzisiaj opowiadam nie jest typową książką kulinarną ponieważ:

  • nie ma w niej zdjęć - bo podobno przytłaczają treść i często się powtarzają,
  • postawiono na oryginalność i każde hasło poprzedzone jest wyjątkowym rysunkiem (autor - Wojciech Pawliński),
  • książka (jak wskazuje tytuł) - ułożona jest alfabetycznie (przepisy poprzedzone są serią pytań i odpowiedzi),
  • na końcu książki umieszczono przelicznik miar i wag - niezwykły przelicznik, bo dowiemy się na przykład, że na czubek noża wchodzi ok. 0,5 g pieprzu mielonego, średniej wielkości marchewka waży ok. 8 dag, a jeden ząbek czosnku średniej wielkości waży ok. 2 g (jak zapewnia autorka wystarczy uważne przestudiowanie przewodnika, aby nasze gotowanie zaczęło nam sprawiać satysfakcję).

Mimo tego, że "Tajemnice kulinarne od A do Z" to 100 haseł i ponad 500 przepisów, to forma w jakiej to wszystko jest podane nie przemawia do mnie (jest to jednak ocena subiektywna). Dużym minusem jest dla mnie brak zdjęć i dobór haseł - brakuje mi wielu produktów (ale pewnie okrojono liczbę haseł ze względu na ilość stron - i tak jest ich już 500!). Mamy na przykład takie hasła jak: folia aluminiowa, pasta kanapkowa, knedle, truskawka, białko albo dania jednogarnkowe. Jak dla mnie to mały miszmasz. Trudno mi się odnaleźć w tak dużej ilości przepisów (i tutaj bardzo pomocny jest spis haseł oraz spis przepisów).

tajemnice kulinarne od A do Ztajemnice kulinarne od A do Ztajemnice kulinarne od A do Z

Książka ma również plusy (o których muszę napisać)! Po pierwsze - bardzo przydatne są pytania-odpowiedzi do każdego hasła. Zapewniam, że po przeczytaniu książki dużo rzeczy jest po prostu łatwiejszych. Wszystkie porady są bardzo przydatne (a przynajmniej większość z nich). Bardzo lubię rozdział o sosach, naleśnikach, o jajku, cieście oraz biszkoptach. Chociaż trzeba przyznać, że każdy z rozdziałów zawiera bardzo ciekawe wskazówki. Co do przepisów, to jest ich tak dużo, że każdy znajdzie coś dla siebie (ciekawe, smaczne, różnorodne).

Jak widać każda książka ma plusy i minusy. Jedno jest pewne - bardzo dużo możemy się nauczyć. A zdjęcia? No niestety, ale można na to przymknąć oko. Polecam!

Tajemnice kulinarne od A do Z, Maria Możdżonek, Wydawnictwo Interwers 2009, 500 stron, twarda oprawa, cena 54 zł

bobyy

Zapoznaj się z innymi recenzjami polskich książek kulinarnych