Ciasto drożdżowe – moje ulubione w każdej postaci. Przyznaję skrycie, że przez wiele lat z każdego przepisu wychodziła mi deska, która konsystencją i wyglądem przypominała deskę do krojenia. Całkiem smaczną, bo dodawałam wiele smakowitych składników, ale całkowicie nie do przyjęcia. Kiedyś przeczytałam 10 rad jak zrobić dobre drożdżowe ciasto i jedna z nich mówiła – drożdżowe lubi spokój, nie znosi awantur w domu. To mi dało do myślenia. Wraz z mężem, w desperacji, że nic nam nie wychodzi, kłóciliśmy się zwykle nad naszym drożdżakiem – więcej mąki denerwował się on, więcej mleka krzyczałam ja - temperatura w domu rosła od samej atmosfery. To była rzeczywiście desperacja. Postanowiłam zacząć robić drożdżowe sama, w ciszy, gdy nikogo nie ma w domu, zdając się tylko na dotyk i intuicję. Ciasto odpowiedziało prawie natychmiast – bo drożdżowe potrzebuje kontaktu, można je robić mikserem, ale to nasza ręka, nawet uzbrojona w drewnianą łyżkę wyczuwa czy konsystencja jest taka jak trzeba, czy drożdże zaczynają żyć. Drożdżowe ciasto to jest ciasto do dotykania.

HamburgerA teraz trochę teorii. Podstawowa rzecz to oczywiście...

Drożdże

Rozmnażają się w temperaturze 25-35 stopni w ciągu 20 minut. Do rozwoju potrzebują cukru i tlenu z powietrza. Warto wiedzieć, że drożdże wytwarzają cukier ze skrobi zawartej w mące i powodują jej fermentację. Wtedy to powstaje dwutlenek węgla, który ulatniając się spulchnia ciasto. Uwaga! Drożdże powyżej 55 stopni giną, ale za to świetnie się przechowują w lodówce i można je mrozić. Drożdże można również samemu ususzyć. Wystarczy pokruszyć je drobno i suszyć w ciemnym, suchym miejscu, od czasu do czasu mieszając. Gdy wyschną przechowujemy je w suchym, przewiewnym miejscu.

Ciasto drożdżowe - proporcje

Przyjmuje się, że do wyrastania zwykłej bułki optymalna proporcja to 1 dkg drożdży na 1 kg mąki. Ponieważ ciasto po dodaniu jaj i tłuszczu jest cięższe to liczy się, że na każde 2 jaja i 5 dkg tłuszczu trzeba dodać kolejny 1 dkg drożdży. Cukier w umiarze nie przeszkadza wyrastaniu, natomiast w nadmiarze nie pozwoli ciastu wyrosnąć. Dodaje się go nie więcej niż 35 dkg na 1 kg mąki.

Chałka na serwatcePoza drożdzami ciasto drożdżowe składa się z mąki, płynu, soli i, w zależności od ilości dodatkowych składników - cukru, tłuszczu i jaj, jest mniej lub bardziej luksusowe. ;)

Ciasto drożdżowe - przygotowanie

W przypadku ciasta drożdżowego bardzo ważny jest sposób jego przygotowania. Istnieją na to 3 sposoby:

1. Sposób pierwszy stosowany przy wyrobie ciast prostych bez specjalnych dodatków, jak bułki, pizze, proste placki. Najważniejsza zaleta tego sposobu to krótki czas wykonania. Polega on na zmieszaniu wszystkich składników i wyrobieniu ciasta. W tej metodzie warto dodać więcej drożdży (2dkg na 1kg mąki), ponieważ warunki rozwoju drożdży nie są optymalne i warto je wspomóc.

2. Sposób drugi polega na podziale pracy na dwa etapy. Przygotowanie rozczynu i wyrabianie ciasta. Rozczyn to mieszanina ciepłego płynu (mleka), mąki, drożdży i cukru, którą odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Po wyrośnięciu rozczyn łączymy z innymi składnikami i wyrabiamy.

3. Sposób trzeci składa się z trzech etapów, w którym jeden to zaparzanie mąki, która sprawia, że ciasto jest słodsze, pulchne, ma rumianą skórkę i jest odporne na czerstwienie. Najpierw przygotowuje się rozczyn, potem zalewa się około 1/5 mąki wrzącym mlekiem i miesza na jednolitą masę. Po ochłodzeniu zaparzoną mąkę miesza się z rozczynem i pozostałymi składnikami i wyrabia ciasto.

Ciasto drożdżowe - Rozczyn

Szklankę mleka lub wody lekko podgrzewamy (zanurzony palec nie może parzyć) i wkruszamy drożdże i dodajemy łyżkę cukru. Mieszamy dokładnie. Z wierzchu posypujemy łyżką mąki i odstawiamy do wyrośnięcia ma maksymalnie 20 minut.

Chlebek tureckiCiasto drożdżowe - Wyrabianie

To bardzo charakterystyczna dla ciasta drożdżowego czynność. Po dodaniu wszystkich składników w temperaturze pokojowej (w zależności od przepisu mogą to być jajka utarte z cukrem, rozpuszczone masło, itp.) rozpoczynamy wyrabianie czyli łączenie składników poprzez zagniatanie ręką, mikserem z odpowiednią końcówką zwaną hakiem, lub przy ciastach lżejszych i wykwintniejszych, których konsystencja jest luźniejsza po prostu łyżką. Tłuszcz zwykle dodajemy porcjami pod koniec wyrabiania. Mitem jest, że ciasto drożdżowe trzeba wyrabiać bardzo długo – istotnie jest by zrobić to dokładnie i uzyskać elastyczne, gładkie i lśniące ciasto. Dobrze wyrobione ciasto zaczyna odchodzić od ręki lub dna naczynia i widać w jego strukturze wiele pęcherzyków powietrza. Po wyrobieniu ciasta pozostawiamy je w ciepłym miejscu, przykryte ściereczką, do wyrośnięcia – od 20 do 60 minut aż podwoi swoją objętość.

Ciasto drożdżowe - Pieczenie

Ciasta rzadsze – pieczemy w płaskich i szerokich formach, wypełnionych do połowy wysokości lub wąskich i wysokich do ¾ wysokości, by pozostawić miejsce na rośnięcie. Ciasta twardsze formujemy i układamy na natłuszczonej lub wyłożonej papierem do pieczenia blasze. Po włożeniu ciasta do wysmarowanej tłuszczem formy, pozostawiamy je jeszcze 20 minut do wyrośnięcia – czasem posypujemy cukrem, kruszonką, smarujemy rozmąconym jajkiem. Pieczemy w nagrzanym do około 180 stopni piekarniku.


Orientacyjne czasy pieczenia

  • ciasto zwykłe, bułki, placki, chałki: 20-30 minut
  • baby, ciasta nadziewane, z owocami: 40-45 minut
  • duże ciasta, chleby: 60 minut.

Ciasto jest gotowe gdy patyczek włożony na 2 sekundy po wyciągnięciu jest suchy, a ciasto jest wrośnięte i zarumienione.

Ciasto drożdzowe smażone

Do ciast drożdżowych smażonych należą między innymi pączki, które potrzebują mąki w dobrym gatunku, najlepiej krupczatki. Do jakości ciasta przyczynia się liczba dodanych żółtek. Tłuszczu dodaje się niewiele by nie obniżać pulchności i lekkości pączków i nie utrudniać rośnięcia. Również cukru jest mało, bowiem w tłuszczu, w którym się smażą, szybko się spala i pączki zbyt szybko się rumienią. Ważny jest natomiast spirytus lub kwas, który sprawia, że ciasto szybko się ścina i nie wchłania nadmiernie tłuszczu.

Istnieje kilka sposobów formowania pączków.

1. Wałkujemy ciasto na grubość ok. 0,5 cm i wycinamy szklanką krążki o średnicy około 5 cm. Następnie na środek krążka kładziemy nadzienie, przykrywamy drugim krążkiem i delikatnie dociskamy brzegi. W trakcie rośnięcia krążki łączą się.

2. Sposób stosowany przy lżejszym cieście, bez nadzienia. Łyżką odrywamy kawałki ciasta i natłuszczoną ręką formujemy kulki i odkładamy do wyrośnięcia.

3. Ciasta forujemy wałek o średnicy 5 cm i kroimy nożem kawałki o długości 2 cm. Odcięte kawałki forujemy w kulki. Po usmażeniu wstrzykujemy nadzienie za pomocą tutki.

Pączki najlepiej smaży się z obu stron w płaskich rondlach w dużej ilości rozgrzanego smalcu. Gdy tłuszcz jest dobrze rozgrzany zajmuje to dosłownie minutkę na każdą stronę.

Ciasto drożdżowe - przepisy

Chleb wiktoriański Chleb wiktoriański

Drożdzówka z serem Drożdżówka z serem

Drożdzówka kiszona z truskawkami Drożdźówka kociewska kiszona

Strucla z jabłkami Strucla z jabłkami

 

Pączki Pączki

Zobacz też spis artykułów o ciastach