Gdy wybierasz się do sklepu po mrożony smakołyk koniecznie weź ze sobą torbę, która utrzyma wewnątrz niską temperaturę. Dzięki niej nie dopuścisz do rozmrożenia produktów podczas transportu. Pamiętaj, że poza zamrażarką lub lodówką mrożonki mogą spędzić zaledwie godzinę (w ciepły dzień znacznie krócej). Jeśli dopuścisz rozmrożenia, będziesz musiała natychmiast ją wykorzystać. W przeciwnym razie mogą się w niej rozwinąć drobnoustroje, niebezpieczne dla naszego organizmu.

Mrożonki powinniśmy przechowywać w temperaturze nie wyższej od temperatury zamrażania, która najczęściej jest podana na opakowaniu produktu. Jeśli w naszej zamrażarce temperatura będzie wyższa, możemy narazić się nawet na zatrucie pokarmowe. Pamiętaj, że drobnoustroje uwielbiają wysokie temperatury, a podczas złego przechowywania produkt może ulec zmianom biochemicznym. Optymalna temperatura w zamrażalniku to minimum -18 stopni Celsjusza.

Przy przechowywaniu mrożonek bardzo ważne jest ich ułożenie. Na półkach układaj je obok siebie, najlepiej w plastikowych pojemnikach lub torbach. Dzięki temu nie tylko zaoszczędzisz miejsce w zamrażarce, ale także sprawisz, że będzie ona bardziej wydajna.

Podziel produkty w małe porcje i zapakuj do przezroczystych pojemników lub torebek - dzięki temu będziesz wiedziała, co i w jakiej ilości wyciągasz z zamrażarki. Pamiętaj, że raz rozmrożonych produktów nie należy zamrażać ponownie i dlatego ważne jest, abyś zawsze dopierała odpowiednie porcje do posiłków, bowiem nadmiar może po prostu się zepsuć.

Kryzysowa sytuacja

Każdemu z nas nieraz zdarzyło się, że do naszego domu przez jakiś czas nie był dostarczany prąd – a co za tym idzie – nasza lodówka i zamrażarka przestały działać. W takim momencie pamiętajmy, aby komory w zamrażarce były zawsze pełne (wtedy produkty wzajemnie się chłodzą). Unikajmy także częstego otwierania drzwi zamrażarki. Jeśli będą one szczelnie zamknięte, nasze mrożonki będą bezpieczne nawet przez całą dobę.